Kontrowersyjny temat: czy marihuana zrewolucjonizuje medycynę?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 15:00
Gościem Czwórki była Dorota Gudaniec, mama 5-letniego Maksa, pierwszego pacjenta w Polsce oficjalnie leczonego medyczną marihuaną.
Audio
  • Czy marihuana powinna być stosowana w medycynie? (Czwórka/Się mówi)
Marihuanę stosuje się m.in. przy padaczce i epilepsji
Marihuanę stosuje się m.in. przy padaczce i epilepsjiFoto: Glow Images/East News

Lecznicza marihuana jest legalna w m.in. Czechach, Stanach Zjednoczonych i Izraelu. W Polsce ten temat wciąż wzbudza ogromne kontrowersje.

- Może jako rodzice przejdziemy się do ministra zdrowia, pokażemy mu nasze chore dzieci, opowiemy, jak ich życie wyglądało przed i po wprowadzeniu leczenia. Bo dopóki wszystko dzieje się na poziomie teorii, to jest nienamacalne - mówi Dorota Gudaniec, mama Maksa.

Dr Marek Bachański wyjaśnił natomiast, jak działa medyczna marihuana i czy takie środki mogą uzależniać tak samo, jak palenie konopii indyjskich.

 

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Dorota Gudaniec (mama chłopca leczonego marichuaną), Maja Ruszpel (rzeczniczka Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej) i dr Marek Bachański (neurolog dziecięcy)

Data emisji: 10.03.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/kd

Czytaj także

Medycyna konwencjonalna kontra medycyna alternatywna

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 22:00
Lekarze zajmujący się medycyną w tradycyjnym rozumieniu tego pojęcia, traktują najczęściej osoby, stosujące mniej konwencjonalne metody leczenia, jak znachorów i wyłudzaczy. Tymczasem okazuje się, że prawidłowo stosowane leczenie alternatywne bywa znakomitym środkiem wspierającym podstawową terapię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jamajka legalizuje marihuanę do celów leczniczych i religijnych

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 20:41
Izba Reprezentantów na Jamajce uchwaliła po tygodniach debat poprawki do ustawy o niebezpiecznych narkotykach z 1948 roku i zalegalizowała używanie marihuany do celów medycznych i religijnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marihuana dla dzieci z padaczką? Lekarze: nawet 90 proc. mniej napadów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 13:35
W stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka w ostatnich miesiącach już dziewięcioro dzieci zaczęło przyjmować medyczną marihuanę w terapii padaczki opornej na leki. Jak informują lekarze, pierwsze wyniki są obiecujące - liczba napadów spadła nawet o 90 proc.
rozwiń zwiń