Jak zrobić idealne zdjęcia z podróży?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 17:50
Odpowiednia kompozycja, niebanalna kolorystyka i to coś, co sprawia, że fotografia wywołuje emocje - oto przepis na dobre zdjęcie.
Audio
  • Fotograf Marcin Dobas o tym, jak robić dobre zdjęcia z podróży (Się mówi/Czwórka)
Steve McCurry zrobił zdjęcie Afganki, gdy miała 13 lat. Po kilkunastu latach odnalazł ją i ponownie sfotografował. Na zdjęciu - autor na wystawie swoich prac w Hamburgu, 2013 r.
Steve McCurry zrobił zdjęcie Afganki, gdy miała 13 lat. Po kilkunastu latach odnalazł ją i ponownie sfotografował. Na zdjęciu - autor na wystawie swoich prac w Hamburgu, 2013 r.Foto: PAP/Ulrich Perrey

Fotograf i podróżnik Marcin Dobas przekonuje, że aby robić dobre zdjęcia nie wystarczy wysokiej klasy sprzęt i umiejętności techniczne. Jeśli fotografuje się ludzi, trzeba mieć do nich odpowiednie podejście. Taką empatią wykazał się Steve McCurry, autor słynnego zdjęcia Afganki.

- Kiedy wszedł do obozu dla uchodźców, od razu wiedział, że będzie chciał sfotografować tę dziewczynę, ale ona była bardzo nieśmiała. Dlatego zamiast podejść do niej, zaczął fotografować inne dzieci. Po jakimś czasie dziewczyna się z nim oswoiła, a on to wykorzystał i zrobił jej zdjęcie - opowiada Marcin Dobas.

Fotograf wyjaśnia też, dlaczego każdy dzień podróży należy zacząć od zresetowania ustawień aparatu i radzi, co robić, by podczas fotografowania światło słoneczne było naszym sprzymierzeńcem.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Marcin Dobas (fotograf, podróżnik, autor książki "Fotowyprawy")

Data emisji: 7.12.2015

Godzina emisji: 15.00

mg/asz

Czytaj także

Podróż życia: 26 krajów z okazji 26. urodzin!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 18:20
Szczepan Ligęza swoje urodziny postanowił przeżyć w wyjątkowy sposób - zwiedzając w ciągu roku tyle państw, ile ma lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indie. "Dwa tygodnie to za mało, żeby poznać ten kraj"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 16:00
- Hałas, śmieci na ulicach i zwierzęta - tak Indie witają turystów - opowiada podróżniczka Małgosia Gawlik. - Wystarczy jednak pobyć tam dłużej, żeby pokochać ludzi i kraj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paragwaj i kowboje z regionu Chaco

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 16:35
O Paragwaju mówi się, że to wyspa otoczona lądem. Jest to kraj położony z dala od gór i mórz, a podstawę jego gospodarki stanowi chów bydła.
rozwiń zwiń