Polskie Radio
Section05
Paragwaj

"Lista Ładosia" będzie rozszerzona. W lutym wydanie anglojęzyczne

Instytut Pileckiego zapowiada uaktualnienie i anglojęzyczne wydanie "Listy Ładosia". To opublikowany w grudniu ubiegłego roku wykaz ponad 3200 osób, którym w okresie II wojny światowej polscy dyplomaci pod kierunkiem Aleksandra Ładosia oraz organizacje żydowskie w Szwajcarii wystawiały fałszywe paszporty latynoamerykańskie. Te dokumenty zwiększały szanse Żydów w całej Europie na przeżycie Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Paragwaj II wojna światowa Wielka Brytania POLSKA

Jak zrobić tradycyjną yerba mate? Przepis prosto z Paragwaju

Napój prosto z Ameryki Południowej staje się coraz popularniejszy również w Europie. Ze względu na swoje właściwości często zastępuje kawę - dodaje energii, usuwa zmęczenie. Yerba mate powstaje z wysuszonych i zmielonych liści oraz patyczków ostrokrzewu paragwajskiego. U źródeł, czyli w samym Paragwaju, z cyklem "Polskieradio.pl na końcu świata" sprawdzamy jak przyrządzić tradycyjną yerbę.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS podróże Paragwaj PolskieRadio.pl na końcu świata napoje

Lekcja języka z "Polskieradio.pl na końcu świata" [wideo]

Posługuje się nim około 7 milionów osób - głównie południowoamerykańskich Indian. Język guarani, obok hiszpańskiego, jest językiem urzędowym w Paragwaju. W ramach cyklu "Polskieradio.pl na końcu świata" proponujemy państwu krótką lekcję. Okazuje się, że niektóre słowa w guarani na stałe weszły m.in. do języka polskiego - wśród nich jaguar, pirania, kuguar i tukan.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio.pl na końcu świata podróże Paragwaj języki obce TYLKO U NAS