Polskie Radio
Section05
Paragwaj

Bruksela: rozpoczął się dwudniowy szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby

Unia Europejska chce otworzyć nowy rozdział w relacjach z Ameryką Łacińską i Karaibami, bo chce konkurować tam o wpływy z Chinami i Rosją. W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt z udziałem przedstawicieli obu organizacji, pierwszy od ośmiu lat. Jeszcze przed jego rozpoczęciem Komisja Europejska ogłosiła, że zainwestuje w regionie 45 miliardów euro i sfinansuje 135 projektów - informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Ameryka Południowa karaiby polityka Beata Płomecka Bruksela Komisja Europejska Ursula von der Leyen Brazylia Argentyna Paragwaj Urugwaj GOSPODARKA

Umowa z państwami Mercosuru. Przewodnicząca KE: negocjacje bliskie zakończenia

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że bliskie zakończenia są negocjacje w sprawie umowy handlowej z państwami Mercosuru - Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem. Ursula von der Leyen powiedziała o tym w Brukseli, przed spotkaniem z prezydentem Brazylii Lula da Silvą. Więcej informacji w relacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brazylia Ursula von der Leyen Argentyna Paragwaj Urugwaj Unia Europejska Beata Płomecka Ameryka

"Lista Ładosia" będzie rozszerzona. W lutym wydanie anglojęzyczne

Instytut Pileckiego zapowiada uaktualnienie i anglojęzyczne wydanie "Listy Ładosia". To opublikowany w grudniu ubiegłego roku wykaz ponad 3200 osób, którym w okresie II wojny światowej polscy dyplomaci pod kierunkiem Aleksandra Ładosia oraz organizacje żydowskie w Szwajcarii wystawiały fałszywe paszporty latynoamerykańskie. Te dokumenty zwiększały szanse Żydów w całej Europie na przeżycie Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Paragwaj II wojna światowa Wielka Brytania POLSKA

Jak zrobić tradycyjną yerba mate? Przepis prosto z Paragwaju

Napój prosto z Ameryki Południowej staje się coraz popularniejszy również w Europie. Ze względu na swoje właściwości często zastępuje kawę - dodaje energii, usuwa zmęczenie. Yerba mate powstaje z wysuszonych i zmielonych liści oraz patyczków ostrokrzewu paragwajskiego. U źródeł, czyli w samym Paragwaju, z cyklem "Polskieradio.pl na końcu świata" sprawdzamy jak przyrządzić tradycyjną yerbę.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS podróże Paragwaj PolskieRadio.pl na końcu świata napoje

Lekcja języka z "Polskieradio.pl na końcu świata" [wideo]

Posługuje się nim około 7 milionów osób - głównie południowoamerykańskich Indian. Język guarani, obok hiszpańskiego, jest językiem urzędowym w Paragwaju. W ramach cyklu "Polskieradio.pl na końcu świata" proponujemy państwu krótką lekcję. Okazuje się, że niektóre słowa w guarani na stałe weszły m.in. do języka polskiego - wśród nich jaguar, pirania, kuguar i tukan.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio.pl na końcu świata podróże Paragwaj języki obce TYLKO U NAS