​Yuriy Gurzhy: muzyka jest terapią, pomaga przetrwać

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 15:30
Muzycy świata wspierają Ukrainę i ukraińskich obywateli. Grają charytatywne koncerty, wydają piosenki i składanki. Wśród nich jest Yuriy Gurzhy, artysta pochodzący z Ukrainy, mieszkający w Berlinie. Z jego inicjatyw powstała składanka "Żydowskie głosy potępiają rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie". 
Yuriy Gurzhy
Yuriy GurzhyFoto: Nikolay Karabinovych

Yuriy Gurzhy od lat związany jest z kolektywem muzycznym RotFront. Jest gitarzystą, wokalistą, dj-em, promotorem wschodnich dźwięków w Niemczech. - Myślę, że ta nasza, wschodnia muzyka wciąż jest świeża, jest w niej entuzjazm, który nie jest już do uchwycenia w przeprodukowanej zachodniej muzyce - opowiada w Czwórce. 

Rosyjska inwazja na Ukrainę przyniosła wiele zła, nie sprawiła jednak, że ukraińska muzyka przestała grać. Haydamaky, Love and joy, band z Kijowa czy DakhaBrakha grają koncerty. Maken i Yuriy podkreślają, że wielu muzyków znalazło się za granicą Ukrainy z bardzo smutnych powodów. 

Cały świat jednoczy się, żeby pomóc Ukrainie. Jedną z form pomocy są koncert i inicjatywy muzyczne. Yuriy Gurzhy wspomina o piosence Pink Floyd nagranej z wykorzystaniem piosenki śpiewanej przez wokalistę grupy Boombox. - Najprawdopodobniej była to największa tego typu inicjatywa, która mocno wsparła finansowo Ukrainę - mówi artysta. - Muzyka jest dziś jak terapia, daje nadzieję, pomaga przetrwać - dodaje. 

Gość Czwórki wspomina, że dostał wiadomość o tym, że jedna z jego kompozycji dwa razy wybrzmiała w jednym z ukraińskich schronów. - Słuchali mojej piosenki, bo ich poruszyła, jednak trudno uznać to za sukces w tej strasznej rzeczywistości - podkreśla. 

Tuba rosyjskiej propagandy mówi o "denazyfikacji Ukrainy". M.in. ta nieprawda skłoniła Yuriya do stworzenia wyjątkowej składanki "Żydowskie głosy potępiają rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie". - Napisałem o tym pomyśle w mediach społecznościowych. Jedną z pierwszych osób, która odpowiedziała na mój apel był czeski muzyk, Wojtek. Później dołączyli do niego kolejni artyści ze swymi kompozycjami - wspomina gość Makena. - Powstała składanka na której jest 29 utworów. Wraz z organizacją Artdopomoga zbieramy pieniądze na pomoc ukraińskim szpitalom i ukraińskim medykom - dodaje. 


Posłuchaj
38:34 czwórka strefa dread 23.05.2022 22.23.08 23.01.43.mp3 Yuriy Gurzhy opowiada o znaczeniu muzyki i artystycznych inicjatywach w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę (Strefa Dread/Czwórka)

 

"Żydowskie głosy potępiają rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie" to muzyka z całego świata. Płyta jest bardzo eklektyczna, znajdziemy tam wszystkie style muzyczne. To co łączy wszystkich artystów składanki to muzyka żydowska, są to artyści żydowscy lub tacy, którzy grają żydowską muzykę. - Większość z tych artystów jest zwiana z Ukrainą, mieszkają tam, tworzą tam, pochodzą z Kijowa, Odessy - opowiada gość Czwórki. - Stworzyłem składankę 29 utworów, a wciąż napływają do mnie kolejne, być może będzie też druga część.  


Maken zauważa, że dziś na Ukrainie powstają protest songi przeciwko wojnie, ale wśród tych piosenek są też takie które sławią broń, sprzęt służący do zabijania. - My dziś nie możemy wydawać o tym opinii, oceniać tego, nie jesteśmy w ich sytuacji - ocenia Yuriy. - To nie jest komercyjna twórczość, ta muzyka wyraża odczucia twórców. To dla nich terapia i wierzę, że mogą używać mocnego języka - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: ​Yuriy Gurzhy

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 23.15

pj

Czytaj także

Dmytro Velychko: Perkusja bije jak serce

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 13:20
Dmytro Velychko pochodzi z Ukrainy, mieszka w Polsce i jest muzykiem. Jego pasją są bębny, na których sam gra i uczy na nich grać innych. W ostatnich dniach jednak najczęściej wraca do muzyki ze swoich stron i całym sercem jest z bliskimi na Ukrainie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nad zieloną miedzą" - utwór i klip z emocji i chęci pomocy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 08:53
Utwór i teledysk Kamila Bednarka i Dany Vynnytskiej "Nad zieloną miedzą" powstał z chęci i potrzeby wyrażenia wsparcia dla osób dotkniętych wojną na Ukrainie. 
rozwiń zwiń