Kobiety - szamanki. Jak żyją współczesne czarownice?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 18:04
Wiedźmy, szeptuchy, zielarki - każdego dnia mijamy je na ulicy nie wiedząc nawet, że nimi są. Odkrywała je Katarzyna Majak i stworzyła wyjątkowy projekt "Kobiety Mocy".
Audio
  • Katarzyna Majak opowiada o swoim projekcie "Kobiety Mocy" i o życiu wśród współczesnych czarownic (Czwórka/Tędy po trendy)
Współczesne wiedźmy czy uzdrowicielki?
Współczesne wiedźmy czy uzdrowicielki?Foto: pixabay.com

- Obraz wiedźm we współczesnej popkulturze jest bardzo zakrzywiony, przejaskrawiony – mówiła Majak w Czwórce. - Geneza słowa wiedźma oznacza "ta, która wie". I choć tymi kobietami straszy się w bajkach dzieci, dzisiejsze wiedźmy reprezentują sobą mądrość i siłę, przeczą wizerunkowi, który próbują nam narzucić media.

Majak przez dwa lata przemierzała Polskę, by słuchać ich historii, poznawać prace. - Nie miałam pojęcia, jak ogromne jest to zjawisko - opowiadała w Czwórce. I tłumaczyła, jak wygląda codzienność tych kobiet w społecznościach, zdominowanych przez tradycyjne w ich miejscach zamieszkania religie i tradycje. - Z jednej strony instytucje i lokalne władze próbują je wykluczać, z drugiej - ludzie z całego świata przyjeżdżają, by się u nich leczyć albo pobierać nauki.

Prace Majak mozna już oglądać w sieci, a zainteresowały się nimi zagraniczne media, m.in. "New York Times". Artystka wspominała w Czwórce od czego zaczęła się jej fascynacja "Kobietami Mocy", i zdradziła, które z ich rytuałów wydają jej się najbardziej fascynujące.  

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzą: Aleksandra Jasieńska i Kamil Jasiński

Gość: Katarzyna Majak (fotograf)

Data emisji: 27.06.2015

Godzina emisji: 11.00

kd/pg

Czytaj także

Ekologiczny street art, czyli sztuka ze śmieci

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 14:00
Upcykling to coś więcej niż zwykłe przetwarzanie odpadów. Efektem jest powstanie przedmiotu cenniejszego niż użyte surowce, np. dzieła sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kuc: wciąż nie trafiłem na mój kulinarny Mount Everest

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 14:19
Jest smakoszem i autorem męskiego bloga kulinarnego "Jaja w kuchni”. Jego zdaniem w gotowaniu chodzi o to, by było szybko, smacznie i konkretnie.
rozwiń zwiń