Radio cyfrowe. Jak będzie wyglądała przyszłość radiofonii?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 14:43
Słuchasz Czwórki przez odbiornik DAB+ w domu albo w samochodzie? Jak się okazuje, ta technologia podbija Europę, a Polskie Radio jest liderem cyfryzacji w Polsce. Co sprawia, że radio cyfrowe jest lepsze i tańsze niż UKF?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/GaudiLab

shutterstock edukacja nauka online 1200.jpg
Komunikacja w czasie pandemii. "To czas kreatywności"

W Polsce na "cyfrę" najszybciej przechodzi właśnie Polskie Radio, a jak tłumaczyła prezes Agnieszka Kamińska, wszystkie nasze kanały są już nadawane cyfrowo. - To nie jest koniec. Nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Mamy plany, by uruchamiać kolejną antenę, i nadal rozwijać DAB+ zgodnie z tym, co dzieje się w Europie - podkreślała.

Posłuchaj
04:39 _PR4_AAC 2021_10_17-09-43-01.mp3 DAB+ - jak to działa? (Tędy po trendy/Czwórka) 

Prace nad cyfrowym systemem nadawania rozpoczęły się w Europie w 1980 roku. - Dopiero w ostatnich kilku latach stacje radiowe w wielu krajach masowo zaczęły "przechodzić na cyfrę" - mówił Wojciech Cegielski, publicysta Polskiego Radia. Jak podkreślał, powodem mogą być m.in. niższe koszty, lepsza jakość i większa efektywność takiego rozwiązania.

Posłuchaj także:


komunikator internet smartfon 1200.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą?

- Dzięki systemowi DAB+ czeskie radio publiczne mogło stworzyć nowe kanały tematyczne. Jednym z pierwszych nowych programów była stacja z muzyką klasyczną, a potem stacje informacyjne. Powstał też program dla dzieci, a w tym roku uruchomiono m.in. kanał sportowy - opowiadał Wojciech Cegielski. - W Wielkiej Brytanii działa pół tysiąca stacji nadających w systemie DAB albo DAB+, w Niemczech odbiornik ma 10 mln gospodarstw domowych. Według Europejskiej Unii Nadawców w całej Europie cyfrowo nadaje teraz ok. 400 stacji radiowych - wyliczał. - Norwegia całkowicie zlikwidowała u siebie system UKF i przeszła na DAB+, a do podobnej operacji szykuje się Szwajcaria. 

Czytaj także:

Jak opowiadał realizator Polskiego Radia Krzysztof Sagan, DAB+ to standard radia cyfrowego. - Przyjął się w naszej części Europy i świata. Pozwala na nadawanie na jednej częstotliwości większej liczby stacji radiowych, niż ma to miejsce w przypadku radiofonii analogowej - podkreślał. - W efekcie dzięki DAB+ możemy nadawać całą ofertę Polskiego Radia, przed laty nie było takich technicznych możliwości, bo na dodatkowe programy brakowało miejsca. 

Jak tłumaczył ekspert, to niejedyna zaleta radia cyfrowego. - Oprócz tego, że przekazujemy tam sygnał audio, czyli dźwięk, możemy przekazywać także dodatkowe informacje, jak m.in. okładki płyt, z których pochodzą emitowane utwory - opowiadał Krzysztof Sagan. 


Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji: 9.35

kd

Czytaj także

Festiwal Lato z Radiem - w Zakopanem. Działo się w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 14:28
W sobotę czekaliśmy na Was przy oczku wodnym na Krupówkach. Sprawdźcie, jak było!
rozwiń zwiń