Festiwal Lato z Radiem - w Zakopanem. Działo się w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 14:28
W sobotę czekaliśmy na Was przy oczku wodnym na Krupówkach. Sprawdźcie, jak było!
Audio
  • Lato z Radiem 2019. Nadajemy z Zakopanego - cz. 1. (PlenAir/Czwórka)
  • Lato z Radiem 2019. Nadajemy z Zakopanego - cz. 2. (PlenAir/Czwórka)
Lato z Radiem. Na scenie Marek Niedźwiecki i Damian Sikorski
Lato z Radiem. Na scenie Marek Niedźwiecki i Damian SikorskiFoto: Darek Kawka/Polskie Radio

W programie omawialiśmy przegląd najważniejszych wydarzeń i letnich miejsc sezonu wakacyjnego - Kulturalny Plac Niepodległości, Kino Letnie, Skate Park w Parku Piłsudskiego czy ekstremalny Góralski Ślizg, a także relacje z konkursów i wspólnych zabaw przy stanowisku Czwórki. Była także oczywiście fotobudka, trick board, alkogogle i czwórkowe gadżety. W Czwórce na audycję plenerową prosto z Zakopanego "PlenAir" prowadzili Mateusz Kulik i Patryk Kuniszewicz

ZOBACZ WIĘCEJ Festiwal Lato z Radiem - Czwórka w Zakopanem >>>

Zapraszaliśmy też na program "Festiwal Lato z Radiem", w którym transmisja koncertu Krzysztofa Zalewskiego. ZOBACZ WIĘCEJ >>>

***

Największa niebiletowana impreza muzyczna w Polsce rozpoczęła się jednak już w piątek, 28.06. W Willi Czerwony Dwór 28 czerwca o godz. 16.00 zainaugurował ją Włodek Pawlik Trio z genialnymi i porywającymi aranżacjami pieśni i arii Moniuszki z bestsellerowej już płyty "Pawlik/Moniuszko Polish Jazz". - Nie spodziewałem się, że utwór "Prząśniczki" w jazzowej aranżacji może wyrwać publiczność z krzeseł - śmieje się Pawlik. - Moja emocja, temperament muzyczny tego fantastycznego i tak znanego w Polsce kompozytora sprawiły, że publiczność - gdziekolwiek gramy - reaguje żywiołowo. Włodek Pawlik to laureat Grammy z 2014 roku, najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej na świecie, jeden z najbardziej nieposkromionych muzyków jazzowych nie tylko w Polsce.

Od godz. 18.00 koncerty przeniosły się do amfiteatru w parku im. Piłsudskiego. Zagrała Kapela ze Wsi Warszawa – laureaci wielu, wielu nagród na całym świecie, nagrodzeni Fryderykiem 2018 za album „Re:akcja mazowiecka”. Ich siłą są koncerty – zagrali ich setki, głównie poza Polską. O godz. 19.00 na scenie amfiteatru nastąpiła radykalna zmiana nastroju: Warszawskie Combo Taneczne powstało kilka lat temu z miłości Janka Młynarskiego do szlagierów przedwojennej Warszawy. W ich wykonaniu przeszywają serce, dają do myślenia, wywołują uśmiech i… porywają do tańca.

Lato z Radiem. Na scenie Włodek Pawlik Trio/fot. Darek Kawka/Polskie Radio Lato z Radiem. Na scenie Włodek Pawlik Trio/fot. Darek Kawka/Polskie Radio

Sobota, 29 czerwca - o godz. 17.00 festiwalowy koncert rozpoczęła Hanka Rybka - wokalistka ceniona przez profesjonalistów, uwielbiana przez tych, którzy mieli okazję ją usłyszeć. Na Podhalu nie trzeba jej przedstawiać, ale przypomnijmy: współpracowała m.in. z Ireną Santor, Markiem Grechutą, Marylą Rodowicz. Zachwycił się jej głosem i pasją do muzyki legendarny amerykański jazzman, grający z Milesem Davisem Bennie Maupine, z którego zespołem zjeździła Stany Zjednoczone i Europę. Pierwszą płytę "I to i to" wydała z Polskim Radiem, otrzymała za nią Fryderyka 2004 w kategorii etno/folk. Zaproszenie na koncert "Lata z Radiem Festiwal" przyszło, kiedy tworzy materiał na nową płytę. O godz.18.00 na scenie pojawiła się nadzwyczaj ciekawa formacja Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, o godz. 19.00 Sławek Uniatowski, który z Big Bandem stawiał pierwsze muzyczne kroki: z nimi podbił serca, wykonując repertuar Franka Sinatry i Zbigniewa Wodeckiego jak nikt w Polsce inny. O godz. 20.30 Krzysztof Zalewski, który brawurowo wyśpiewał przeboje Czesława Niemena, a dziś sam jest gwiazdą. Finał należał do KAYAH o godz. 21.40. I na pewno po jej występie nikomu nie zachce się spać.

Wydarzenia towarzyszące:

Polskie Radio zapraszało do Stref Festiwalowych: Muzycznej i Relaksu (Dolna Rówień Krupowa) oraz Familijnej (park im. J. Piłsudskiego). W Strefie Muzycznej od godz. 12.00 w piątek spotkać było można artystów oraz charyzmatycznych dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia. Marek Niedźwiecki w piątek wystąpił jako gość o godz. 15.00, natomiast o godz. 19.00 poprowadził "Listę przebojów Trójki", w sobotę od 11.00 do 13.00 - "Markomanię"; Piotr Metz, dyrektor artystyczny Festiwalu, w sobotę od godz. 19.00–22.00 poprowadzi "Listę osobistą", a gośćmi audycji będą Kayah, Krzysztof Zalewski, Piotr Kostrzewa. Wszystkie audycje nadawane będą na żywo z udziałem publiczności. W sobotę o godz. 15.30 Damian Sikorski z radiowej Czwórki zapraszał na spotkanie z Martą Zalewską, a po rozmowie – na mini koncert akustyczny laureatki konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!".

ZOBACZ WIĘCEJ "Wydaj płytę z Będzie Głośno" - ruszyła trzecia odsłona konkursu >>>

Ze studia plenerowego przy oczku wodnym na Krupówkach w piątek i w sobotę na żywo prowadzona była ulubiona przez słuchaczy w każdym wieku audycja Programu 1 "Lato z Radiem". Roman Czejarek i Marta Januszewska w piątek i sobotę w godz. 9.00 –12.00 zapraszali do licznego w niej udziału. Stąd też Ula Kaczyńska i Marcin Kusy o godz. 13.00 poprowadzili "Muzyczną Jedynkę".

W Strefie Familijnej rządy objęli dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom, prowadząc m.in. warsztaty reporterskie dla najmłodszych, czytjąc bajki z profesjonalnym lektorem z podziałem na role, maluchy mogły także m.in. nagrać życzenia dla najbliższych oraz wziąć udział w audycjach na żywo: w piątek 15.00–17.00 był to "Popołudnik", zaś w sobotę o godz. 10.00 "Rodzinny wf", a o godz. 14.00 "Dziecięcy koncert życzeń".

W sobotę w godz. 12.00 – 17.00 ze studia plenerowego na Placu Niepodległości Program 2 Polskiego Radia ogłosił początek wakacyjnej trasy audycji "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej" z udziałem m.in. Olafa Lubaszenki, Stanisława Berbeki, Anny Kamińskiej, autorki książek o Wandzie Rutkiewicz i Halinie Kruger-Syrokomskiej. W Strefie Relaksu na odrobinę ruchu od godz. 12.00 do wieczora zapraszała jedna z prowadzących kultową "Gimnastykę poranną" w radiowej Jedynce, Aleksandra Żelazo.

Dla tych, którzy nie było z nami w Zakopanem, Polskie Radio przygotowało relacje na żywo i video streamingi: w piątek z występu Włodka Pawlika, w sobotę - całego koncertu z Dolnej Równi Krupowej. Wszystkie można było oglądać na polskieradio.pl oraz latozradiem.pl, a także na facebookach poszczególnych anten oraz kanale youtube Polskiego Radia.

Tylko w Zakopanem można było przedpremierowo kupić płytę "Lato z Radiem Festiwal 2019"!

ZOBACZ WIĘCEJ Festiwal Lato z Radiem >>>

***

kd/kul

Czytaj także

Światowy Dzień Radia. Obchodzimy go ósmy raz

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 17:02
Światowy Dzień Radia obchodzimy z inicjatywy Hiszpanii. Z pomysłem wyszła Academia Espanola de la Radio 20 września 2010 roku. Ten dzień upamietnia inaugrurację działalności rozgłośni Organizacji Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejazd przez knajpę - z Czwórką na Czarnym Groniu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 18:00
Wyobrażasz sobie, że rozpędzasz się na nartach lub desce i z impetem wjeżdżasz do góralskiej knajpy pełnej ludzi? Jeśli nie, sprawdź jak śmiałkowie robili to na Czarnym Groniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DIY. Eleganckie i modne broszki - zrobisz je sama!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 10:00
Broszki-flamningi, broszki-ptaszki, broszki w kształcie lodów z wisienkami, deszczowej chmury czy kaktusa przekonają każdego niezdecydowanego do tej formy biżuterii. W studiu Czwórki przygotowaliśmy je własnoręcznie. jak to zrobić?
rozwiń zwiń