Jak polubić swoje życie? "Pomoże ci stały rytm i autorefleksja"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 13:03
- Trzeba mieć poczucie, że żyjemy swoim i dobrym życiem, by nie bać się powrotu do niego po weekendzie. Proponuję, by dokonywać zmian małymi kroczkami, nie dzięki rewolucjom, zachęcam do codziennej autorefleksji - mówił Michał Niewęgłowski, twórca aplikacji mobilnej do medytacji i autor książki "Polubić poniedziałki". 
Właściwe oddychanie jest niezwykle istotne dla dobrego samopoczucia i zdrowia
Właściwe oddychanie jest niezwykle istotne dla dobrego samopoczucia i zdrowiaFoto: Shutterstock.com/WHYFRAME

- Niedziela ma w sobie coś relaksacyjnego, to odczuwalne. Ludzie mniej się krzątają - mówił Michał Niewęgłowski. - Większość z nas czeka na weekend, jednak chodzi o to, by wieść życie w zgodzie z własnymi wartościami i od poniedziałku do piątku nie odczuwać "pańszczyzny".

Jak podkreślał, życie męczy. - Dzieci nas męczą, praca też, ale warto mieć poczucie, że wybrałem własną drogę, przyjmuję taki naturalny pakiet niedogodności, mam na nie akcept. Wówczas poniedziałek będzie po prostu kolejnym dniem tygodnia - tłumaczył gość Czwórki. Jak wyliczał, jeśli poniedziałki nie będą dla nas frajdą, to przez sporą część życia po prostu nie będziemy z niego zadowoleni. - Niektórzy "cisną" tak cały czas, ale w którymś momencie się obudzą. Wówczas zapytają sami siebie "gdzie jestem i po co tu jestem?" - podkreślał gość Czwórki. 

Początek roku to dobry moment na decyzje, pożegnanie ze starymi nawykami, za którymi średnio przepadamy. - Nie ma uniwersalnych porad, które sprawdzą się we wszystkich przypadkach, na kolejnych etapach życia potrzebujemy różnych odpowiedzi, bo zadajemy inne pytania - mówił Michał Niewęgłowski. - Jest niewąskie grono ludzi, którzy potrafią rzucić wszystko i wyjeżdżają w przysłowiowe Bieszczady. Życie pokazuje jednak, że rewolucyjny żar szybko się wypala - mówił ekspert. - Potem pozostają niespełnione oczekiwania i pretensje do samego siebie. 

Posłuchaj
18:55 czwórka niewęgłowski_PR4_AAC 2023_01_22-10-09-16.mp3 Jak zwolnić tempo życia i czemu jest nam to potrzebne - mówi Michał Niewęgłowski (Tędy po trendy/Czwórka) 

Dlatego gość Czwórki zachęca "do korekt życia, a nie rewolucji". - Z dnia na dzień, drobnymi kroczkami idźmy naprzód, nie szarpmy się z życiem. Regularny sen, medytacja, spędzanie czasu z bliskimi i jednocześnie odłożenie na bok telefonu - każdy z tych elementów da nam stabilizację i rytm, pomoże w samoregulacji - mówił Michał Niewęgłowski.

- Są sytuacje, w których rewolucje, czyli drastyczne zmiany w życiu są niezbędne, ale w wielu przypadkach ludzie po nich po prostu psychicznie upadają - radził ekspert. - Na co dzień oglądamy po trzy seriale, pracujemy, jesteśmy przebodźcowani i nawet tego nie dostrzegamy, nasz umysł nie ma szans, by odpocząć. Warto się wyciszyć i zwolnić tempo życia, nie bójmy się nudy - podkreślał.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Michał Niewęgłowski (twórca aplikacji mobilnej z medytacjami Intu i autor książki "Polubić poniedziałki")

Data emisji: 22.01.2023

Godzina emisji: 10.15

kd/kor

Czytaj także

"Jestem dość" - jak się nie zadręczać?  

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 16:32
Niektórzy chcą robić wszystko na najwyższym poziomie. Perfekcjonizm i związany z nim wewnętrzny dialog może jednak męczyć. - Daj sobie trochę luzu. Uznaj, że "jestem dość". To naprawdę wystarczy - przekonuje w Czwórce Magdalena Mikołajczyk.
rozwiń zwiń