Depresja jest jak tornado, które wciąga

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 08:05
Smutek, przygnębienie, ale też fizyczny ból czy nerwowość. - Depresja to konstelacja objawów - mówił w Czwórce psychiatra. Jak z nią walczyć?
Audio
  • Paweł Holas, psychiatra z wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego o leczeniu depresji (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Depresja ma wiele oblicz
Depresja ma wiele oblicz Foto: Glow Images/East News

"Jestem do niczego", "nienawidzę siebie", "chcę umrzeć" - takimi słowami "przemawia" do nas jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jednak dla wielu osób depresja jest wydumaną przypadłością, której nie potrafimy lub nie chcemy dostrzec. - Przyczyną jest brak wiedzy społecznej - mówił w Czwórce Paweł Holas, psychiatra z wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wiedzy o tym, czym jest ta choroba, jakie są jej objawy, gdzie ją leczyć. - Więcej niż połowa osób chorych na depresję nie dociera do specjalistów leczących zdrowie psychiczne - tłumaczył. Czasem trudno też ją rozpoznać, bo nie zawsze wiąże się ze smutkiem. - Możemy również być w obojętnym stanie, a u osób młodocianych może się objawiać jako gniewność - zauważył Holas.

Ta choroba "zakłada" też różne maski, może objawiać się jako bezsenność lub fizyczny ból, na przykład kręgosłupa. Ekspert radził w Czwórce, jak zdemaskować depresję i gdzie ją leczyć.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Goście: Paweł Holas, psychiatra z wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 13.01.2015

Godzina emisji: 20.00

(pkur, ac)

Czytaj także

Jak żyć po stracie? "To nieprawda, że czas leczy rany"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 09:00
W życiu ciągle coś tracimy: czas, pieniądze, czasem miłość. Choć na naszej drodze pojawiają się wciąż nowi ludzi i nowe wyzwania, niektórych strat nie da się już nadrobić. Jak pogodzić się z tym i żyć dalej? - Każda niemal opowieść o stracie jest jednocześnie opowieścią o lęku i bezradności - mówi psychoterapeutka Anna Dodziuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kula śniegowa pozytywnych zmian - jak utoczyć lawinę?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 09:42
Twoje postanowienia na nowy rok na pewno się ziszczą! Musisz tylko podjąć konkretne kroki. Psychoterapeuci Anna Srebrna i Paweł Pilich radzili w Czwórce jakie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Taniec pozwala zrozumieć siebie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 14:30
- Taniec pomaga rozładować emocje - mówi Aneta Bartnicka-Michalska. - Daje swobodę przeżywania, jakiej nie jesteśmy w stanie doświadczyć na co dzień.
rozwiń zwiń