Fawele - z osiedli biedy do atrakcji turystycznej

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 18:33
Fawele interesują miliony Europejczyków. Coraz częściej mieszkańcy Starego Kontynentu wybierający się do Brazylii nie chcą wcale oglądać zabytków czy Copacabany, lecz udać się właśnie w osławione dzielnice biedoty.
Audio
  • Do promocji faweli przyczynił się m.in. teledysk Michaela Jacksona (Czwórka/Zmiennicy)
Fawele - dzielnice brazylijskiej biedy stają się atrakcją turystyczną
Fawele - dzielnice brazylijskiej biedy stają się atrakcją turystycznąFoto: ROBERT JAEGER/PAP/EPA

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że jest to niemal równoznaczne z podpisaniem wyroku na siebie, a przynajmniej na swój portfel. - Teraz jednak wygląda to inaczej. Brazylijczycy zdali sobie sprawę, że można na tym zarobić dobre pieniądze i zajęli się oprowadzaniem turystów po fawelach - wyjaśniła Agata Błoch, Fundacja Terra Brasilis. Oprowadzanie to zresztą za duże słowo. Transakcja jest prosta: Brazylijczycy przyjmują pieniądze, a w zamian wprowadzają turystów do faweli i gwarantują im bezpieczeństwo.

Fawela
Fawela w Rio De Janeiro, foto: ROBERT JAEGER/PAP/EPA

Za jedną z najgroźniejszych dla turystów faweli w Rio De Janeiro, uważa się Rocinha. Po zmroku lepiej tam nie wchodzić, jeśli nie zna się kogoś z miejscowych. - Ale za dnia spokojnie można ją zwiedzić. Oczywiście za drobną opłatą. To o tyle interesujące, że można na własne oczy zobaczyć warunki, w jakich żyje brazylijska biedota i to jest doświadczenie dosyć wstrząsające - mówi Błoch.
PRZECZYTAJ: Mistrzostwa świata w otoczeniu faweli

Andre, rodowity Brazylijczyk mieszkający od siedemnastu lat w Polsce, podkreśla ciekawą specyfikę, jaką rządzą się fawele. - Niektóre z nich z zewnątrz wyglądają koszmarnie. Brud, brak kanalizacji, łazienek. Człowiek jest zwyczajnie wystraszony widząc to pierwszy raz. Ale już w mieszkaniach wszystko się zmienia, są telewizory, dvd, konsole i warunki nie odbiegające wcale od średniej w krajach Europy.
Więcej o fawelach - kwestiach bezpieczeństwa, wpływie Michaela Jacksona na wzrost turystyki, kosztach, na które trzeba się przygotować, wybierając do Brazylii - w materiale z audycji "Zmiennicy".
ac/ag

Czytaj także

Rio de Janeiro - miasto, które wciąż czeka, by je odkryć

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 12:00
- Rio de Janeiro pięknie łączy naturę z miejską tkanką. Dziką przyrodę, magiczne wodospady, możemy podziwiać m.in. w tamtejszym parku narodowym, który znajduje się w samym… sercu miasta - mówi Anna Biesiadecka w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak smakuje karnawał w Rio?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 16:54
W "Konturówce" tym razem przeniesiemy się do bajecznie kolorowego Rio oraz równie kolorowej, za to znacznie mniej przyjaznej Etiopii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sao Paulo to komunikacyjna dżungla

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 10:14
Sao Paulo to szóste co do wielkości miasto świata. Mieszka w nim ponad 20 milionów osób. Trudno nam sobie wyobrazić ogromny tłok, jaki panuje tam na ulicach. Poruszanie się po brazylijskiej metropolii to prawdziwy test na przetrwanie!
rozwiń zwiń