Rio de Janeiro - miasto, które wciąż czeka, by je odkryć

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 12:00
- Rio de Janeiro pięknie łączy naturę z miejską tkanką. Dziką przyrodę, magiczne wodospady, możemy podziwiać m.in. w tamtejszym parku narodowym, który znajduje się w samym… sercu miasta - mówi Anna Biesiadecka w Czwórce.
Audio
  • Co warto zobaczyć, będąc w Rio de Janeiro - tłumaczy Anna Biesadecka (Czwórka/4 do 4)
  • Stereotypy na temat Brazylii i Rio de Janeiro (Czwórka/4 do 4)
Rio de Janeiro. Miasto, które nigdy nie zasypia
Rio de Janeiro. Miasto, które nigdy nie zasypiaFoto: wikimedia.commons/fot. Kirilos

wikimedia.commons/fot.
wikimedia.commons/fot. David Cardoso

Turyści odwiedzający Rio de Janeiro przeważnie koncentrują się na miejscach "legendarnych", znanych z filmów, m.in. na plaży Copacabana. Tymczasem będąc tam, warto uciec od ludzkich skupisk i zobaczyć zakątki miasta, do których wycieczki raczej się nie zapuszczają.

Jak proponuje Anna Biesiadecka, pilot wycieczek i iberystka, zwiedzanie należy zacząć od zachodnich części Rio. - Nie przeczytamy o nich raczej w turystycznych przewodnikach, a plaże są tam piękniejsze, bardziej czyste i mniej zatłoczone niż w sercu turystycznej części - mówi gość "4 do 4”. - Tańsze są też hotele, jest bezpieczniej. Oczywiście trzeba stamtąd dojeżdżać do centrum, ale to nie jest problem.

W zachodniej części Rio de Janeiro jest mnóstwo miejsc, która potrafią zauroczyć klimatem. - Możemy jechać ruchliwą drogą, nagle odbić na trzy minuty w bok i znajdziemy się na przepięknej, niemal pustej plaży - mówi Biesadecka. - Jeśli pojedziemy w drugą stronę, zatrzymamy się w parku i będziemy mogli obserwować wodospad, przeglądać się w czystej wodzie.

I choć Rio de Janeiro ma opinię miejsca niebezpiecznego, Biesadecka zaprzecza tym stereotypom. - Jest tam mnóstwo miejsc troszkę niedostępnych, ale jednocześnie takich, w których można naprawdę miło spędzić czas i przywieźć z nich niezapomniane wspomnienia - przekonuje gość Czwórki.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie <<<

wikimedia.commons/fot.
wikimedia.commons/fot. Mariordo

Ci, którzy planują wybrać się do Brazylii w pojedynkę, powinni odwiedzić Region Jezior. - Od centrum miasta do najbardziej oddalonej miejscowości tego regionu jest ok. 130 km - mówi Biesiadecka. - To wycieczka jednodniowa, a region jest bardzo urokliwy, nazywany przez wielu "brazylijską stolicą nurkowania". Woda jest tam cudownie przejrzysta, na głębokości 4 m. wciąż widać dno. Nawet osoby niedoświadczone mogą odkrywać tu uroki nurkowania, podziwiać podwodną florę i faunę.

Bedąc w tym regionie, nie można nie odwiedzić miejscowości Buzios, czyli "brazylijskiego Saint Tropez". - Kiedyś, gdy była to jeszcze zwykła rybacka wioska, przyjechała tam Brigitte Bardot i zakochała się w tym miejscu - opowiada Biesiadecka. - Potem turyści zaczęli ciągnąć w te okolice niemalże masowo i do dziś mieszkańcy Buzios żyją głównie z turystyki.

(kd / ac)

Czytaj także

Karnawał dookoła świata: Chiny, Wietnam i Wenecja

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 13:00
U nas karnawał trwa. Tymczasem są miejsca na świecie, gdzie jeszcze nie powitano Nowego Roku. W cyklu "Festiwale Świata" zabieramy Was do Wietnamu i Chin oraz na bal maskowy do Wenecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Floryda - palmy, słońce i... aligatory

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 10:00
Floryda kojarzy się z bogatymi emerytami, którzy postanowili jesień swojego życia spędzić pod palmami, ale ten amerykański stan ma też sporo do zaoferowania turystom w każdym wieku.
rozwiń zwiń