Romans w pracy - czy ta miłość przetrwa?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 15:00
W miejscu pracy spędzamy dużą część życia. Tam też czasami przenosimy swoje życie uczuciowe. Czy romans w biurze ma jakikolwiek sens?
Audio
  • Czy biurowy romans ma szanse powodzenia? Co zrobić, by ten sekret nie wyszedł na jaw? (Czwórka/Audycja nr 1)
  • Wyjazdy i imprezy integracyjne - czy można tam poznać "swoją drugą połówkę"? (Czwórka/Audycja nr 1)
Romans w miejscu pracy
Romans w miejscu pracyFoto: Glow Images/East News

Romanse biurowe - to jedna z tych spraw, które budzą naprawdę spore zainteresowanie i czasami stają się najważniejszym tematem korytarzowych plotek.  Dlaczego tak chętnie zakochujemy się w kolegach bądź koleżankach z pracy? Badania wielokrotnie dowiodły, że adrenalina, którą wytwarza nasz organizm podczas sytuacji zwiększonego stresu sprawia także, że czujemy większą więź z osobą, która w tych momentach nam towarzyszy. Czyli najczęściej z kolegą albo koleżanką, siędzącą biurko w biurko z nami.

Okazuje się, że miłość w pracy przynosi nam zarówno korzyści, jak i negatywne skutki. - Gdy się zakochamy, biegniemy do firmy "na skrzydłach", pracujemy wydajniej - przekonują prowadzący "Audycję nr 1" Michał Migała i Mariusz Infulecki. - Gdy jednak taka miłość się skończy, dostajemy "obuchem", a spotykanie dawnego obiektu naszych uczuć staje się bolesne.

Miłosnym historiom, które przytrafić się mogły w każdym biurze wiele  filmów poświęcili twórcy amerykańskiego kina. Perypetie przeżywają m.in. bohaterowie obrazu "Dzień Świstaka" w reżyserii Harolda Ramisa z Billem Murray’em i Andie MacDowell w rolach głównych.

W polskim "korpoświecie", w obiegowej opinii prawdziwym siedliskiem rozpusty jest jednak nie szara biurowa rzeczywistość, a wyjazdy integracyjne. - Pamiętam, jak po jednej z takich imprez kolega z pracy zaproponował, że mnie odwiezie do domu. Podróż trochę nam się wydłużyła, choć miałam już przecież narzeczonego - wspomina słuchaczka Czwórki Klaudia.

Czytaj także: Mata Hari - wybitny szpieg, czy znakomita "flirciara"? <<<

Ale czy związek, w którym kibicują ci wszyscy kumple z open space'u może się udać? Co zrobić, by nasz romans nie wyszedł na jaw i nie przysporzył nam zmartwień? Okazuje się, że samo nie wychodzenie razem z pracy, nie wystawanie godzinami przy kserokopiarce na korytarzu, a także nie bywanie "po godzinach" w modnych klubach, nie wystarczy. Co jeszcze zrobić, by romans utrzymać w tajemnicy i móc cieszyć się nim tak długo, jak chcemy? Zapraszamy do wysłuchania nagrań "Audycji nr 1".

(kd/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca psychologia

Czytaj także

Pokolenie niby stracone, ale za to z jakimi wymaganiami!

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 12:00
Nie ma dla nas przyszłości - twierdzą młodzi Polacy, którzy tak źle nie myśleli o sobie od lat. Z badań wynika, że co czwarty maturzysta uważa, że należy do straconego pokolenia. Czy ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmowe koszmary, czyli co nas denerwuje u kolegów z pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:20
Dniówka plus nadgodziny - to wszystko sprawa, że czasami z kolegami z biura spędzamy więcej czasu z niż z rodzina. Nic więc dziwnego, że niektóre zachowania naszych współpracowników mogą nas mocno irytować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najniebezpieczniejszy zawód świata - poławiacz krabów

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 18:00
W grupie jest raźniej, pod warunkiem, że jej członkowie dogadują się ze sobą i współpracują. Psycholog Tomasz Kozłowski od lat zajmuje się realizacją programów, których głównym celem jest poprawa funkcjonowania zespołów. Swoimi doświadczeniami dzielił się m. in. z poławiaczami krabów - czyli ludźmi uprawiającymi najniebezpieczniejszy zawód świata.
rozwiń zwiń