Smartfonoholizm - sprawdź, czy ci grozi!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 14:00
Przeciętny użytkownik smartfona odblokowuje go średnio 110 razy na dobę, a rekordziści robią to 900 razy. Zjawisko to szczególnie silnie występuje w Stanach Zjednoczonych.
Audio
  • Uzależnienie od smartfona - problem XXI wieku (Audycja nr 1/Czwórka)
Osoba uzależniona woli bawić się smartfonem niż spotykać się ze znajomymi
Osoba uzależniona woli bawić się smartfonem niż spotykać się ze znajomymiFoto: GlowImages/EastNews

W USA 58 proc. posiadaczy smartfonów zagląda do nich raz na godzinę, przy czym 24 proc. robi to podczas jazdy samochodem, a 9 proc. - w kościele.

W audycji analizujemy kolejne fazy nałogu. Pierwsza z nich nie jest groźna - to kontrolowana fascynacja i odkrywanie możliwości urządzenia. W fazie drugiej użytkownik zdaje sobie sprawę z tego, że przesiadywanie ze smartfonem w ręku jest relaksujące i sprawia przyjemność. W trzecia faza to już poważne uzależnienie.

W audycji zdradzamy sposoby na to, by obrzydzić sobie korzystanie z aplikacji mobilnych. Przygotowaliśmy też test dziesięciu pytań, dzięki któremu można zdiagnozować u siebie technologiczny nałóg.

***

Tytuł audycji: Audycja nr 1

Prowadzi: Mariusz Infulecki, Michał Migała

Data emisji: 12.08.2015

Godzina emisji: 7.00

mg/kd

Czytaj także

Dbajmy o zdrowie, czyli jak nie zostać technokaleką

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 17:00
Ile godzin dziennie spędzamy przed komputerem, albo telewizorem? Ile godzin każdego dnia korzystamy ze smartfonów? Zbyt wiele. Młodzież coraz częściej zapada na choroby, wynikające z nieprawidłowego użytkowania sprzętu elektronicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na co można pozwolić aplikacjom?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 12:45
Aplikacje, zwłaszcza te darmowe, wymagają najczęściej dostępu do olbrzymiej ilości naszych danych. Czy należy dawać im te uprawnienia, czy jest to niebezpieczne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy możliwa jest miłość od pierwszego kliknięcia?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 16:00
O tym, dlaczego tak chętnie umawiamy się na randki z ludźmi poznanymi przez internet porozmawiamy w piątkowej audycji "Się mówi".
rozwiń zwiń