Historia wieczorów panieńskich. Od żalu do imprezy

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 10:02
- Wieczory kawalerskie w XVIII w. były mniej zrytualizowane, polegały głównie na piciu - opowiada prof. Beata Łaciak, socjolog obyczajów z UW. - Panieńskie zaś miały charakter smutny - dziewczyny opłakiwały żegnane panieństwo.
Audio
  • Historia wieczorów panieńskich - spojrzenie na tradycję i czasu obecne - materiał Magdaleny Rożnieckiej (Audycja nr 1/Czwórka)
Szalona zabawa do białego rana to jeden ze sposobów na spędzenie wieczoru panieńskiego
Szalona zabawa do białego rana to jeden ze sposobów na spędzenie wieczoru panieńskiegoFoto: Glow Images/East News

Dziś wieczór panieński świętuje co druga panna młoda. Dziewczyny chętnie angażują się w takie zabawy. Magdalena Rożniecka sprawdziła zaś, jak to było przed wiekami.

Pierwsze wzmianki o wieczorach panieńskich pojawiają się dopiero w XVIII w. i dotyczą jedynie wsi. - Dziewczyny spotykały się tylko i wyłącznie z kobietami stanu wolnego. Odbywały się rozpleciny - rozplatano warkocze i zaplatano je ponownie, wplatając w środek igły i szpiki. Śpiewały żałosne pieśni, żegnały się - opowiada ekspertka.

W czasach PRL-u już nie kontynuowano tej tradycji, ale przyjęcia panieńskie miały charakter kameralnego domowego spotkania. Huczne świętowanie panieńskiego trafiło do Polski na początku lat 90. XX w. Dziś na pewno nie można powiedzieć, że oferta atrakcji jest nudna. Tysiące scenariuszy na ten wyjątkowy wieczór w Czwórce proponuje Anna Śliwińska z serwisu organizującego wieczory panieńskie.

***

Tytuł audycji: Audycja nr 1

Prowadzi: Mariusz Infulecki

Przygotowała: Magdalena Rożniecka

Data emisji: 21.06.2016

Godzina emisji: 7.10

pj/jp

Czytaj także

Lokum dla samiczki, bójki z kolegami - idzie wiosna!

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 12:31
Przebiśniegi, kocie marcowanie czy zapach alkoholu unoszący się znad rabat kwiatowych to tylko część z oznak, że przyszła wiosna. Na ten czas niejedna pani chciałaby pewnie być z wikłaczem, a panowie stać się dzioborożcem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morska woda zdrowia doda. Gdy arystokrata się opala

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 11:00
Kiedyś nikt nie chodził na plażę, bo i po co. Szaleństwo na morskie kąpiele zaczęło się od informacji, że morska woda ma właściwości lecznicze.
rozwiń zwiń