Morska woda zdrowia doda. Gdy arystokrata się opala

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 11:00
Kiedyś nikt nie chodził na plażę, bo i po co. Szaleństwo na morskie kąpiele zaczęło się od informacji, że morska woda ma właściwości lecznicze.
Audio
  • Popularność morskich kąpieli. Opalanie, stroje kąpielowe i nadmorskie zwyczaje - materiał Magdaleny Rożnieckiej (Audycja nr 1/Czwórka)
Morska woda zdrowia doda. Gdy arystokrata się opala
Foto: pixabay.com/domena publiczna

W XIX wieku nikt nie myślał o parawanach, grillach czy przenośnych radiach. Wtedy wśród arystokracji modne były wozy konne, którymi wjeżdżano wprost do wody. 

Tadeusz Stegner, autor książki "Po słońce i wodę. Polscy letnicy nad Bałtykiem w XIX i w pierwszej połowie XX wieku", o plażowaniu wie bardzo dużo. W Czwórce zwraca uwagę na kąpielową modę i zasady panujące na kąpieliskach. Czwórkowych słuchaczy zabiera na XIX-wieczne kąpieliska, pomostem lub prześcieradłami dzielone na część damską i męską. Podkreśla niewygodę kostiumów kąpielowych, okrywających ciała od stóp do głów. Zwraca również uwagę na opalanie ciała, które wśród arystokracji było źle widziane. Opalona cera kojarzyła się z plebsem i biedotą, dlatego szanująca się arystokratka osłaniała ciało strojem, a twarz przed słońcem chroniła parasolem.

W "Audycji nr 1" zapraszamy na podróż w czasie po nadmorskich kąpieliskach.

***

Tytuł audycji: Audycja nr 1

Prowadzący: Mariusz Infulecki  i Piotr Galus

Przygotowała: Magdalena Rożniecka

Data emisji: 17.05.2016

Godzina emisji: 6.10

pj/kd

Czytaj także

Trendy w sporcie. Którą dyscyplinę wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 15:10
Które dyscypliny sportowe królować będą w najbliższych miesiącach w klubach fitness i poza nimi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hipnoza - przejmij kontrolę nad swoim ciałem, umysłem, emocjami

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 10:04
- Moja przygoda z hipnozą zaczęła się od snu świadomego - mówi hipnotyzer Michał Cieślakowski. - Gdy śniłem zwykły sen uświadomiłem sobie, że śnię. Mogłem przejąć nad nim kontrolę.
rozwiń zwiń