Pierwsza miłość przepisem na sukces w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 11:30
- Badania pokazują, że sukcesy w życiu odnoszą nie tyle osoby o wysokim IQ, ale z wysokim ilorazem inteligencji emocjonalnej, a uczymy się tego właśnie poprzez pierwsze relacje, pierwsze uniesienia – mówi Barbara Zych, psycholog.
Audio
  • Jak pierwsza miłość wpływa na nasze dalsze życie? (Strefa Prywatna/Czwórka )
Czy przeżywając kryzys w kolejnym związku tęsknimy za pierwszą miłością czy raczej za życiem bez zobowiązań, pracy i kredytu?
Czy przeżywając kryzys w kolejnym związku tęsknimy za pierwszą miłością czy raczej za życiem bez zobowiązań, pracy i kredytu? Foto: pixabay.com

Jak dodaje gość Jakuba Jamrozka w pierwszej miłości wychodzimy z naszego egocentryzmu, bo jako dzieci jesteśmy bardzo egocentryczni. Jednak pierwsza miłość uczy nas nie tylko budowania relacji, ale też często radzenia sobie z odrzuceniem. - To bardzo ważny moment dla naszego rozwoju. Uczymy się siebie przez drugą osobę, to z punktu widzenia psychologii jest najważniejsze - przyznaje Barbara Zych.

Co sprawia, że naszą pierwszą miłość pamiętamy tak dokładnie, nie tylko kolor oczu czy włosów, ale tez zapach? Czy zauroczenia w przedszkolu też są ważne? A jeśli pierwsza miłość zdarzy się nam dopiero po trzydziestce? Jak wspierać bliskich, których pierwsza miłość złamała serce? Czego nie powinniśmy mówić? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Barbara Zych (psycholog z Centrum Psychoterapii Kucewicz & Piotrowicz)

Data emisji: 5.07.2016

Godzina emisji: 20.09

Czytaj także

Złamane serce to syndrom kliniczny

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 13:00
Ból w klatce piersiowej, zakłócenia rytmu serca i powiększenie lewej komory serca - to tylko część medycznych objawów, które pojawiają się po rozstaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zazdrość jest zdrowa, ale łatwo przedawkować

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 13:00
Mówi się, że nie ma miłości bez zazdrości. – To nie do końca prawda – mówiła terapeutka Marta Osińska-Białczyk w rozmowie o granicach zazdrości w związku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie-związek. Bycie singlem nie jest na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 16:14
Singiel jest sam często z wyboru, ale tysiące osób z tej grupy szukają swojej drugiej połówki. Co im przeszkadza, co utrudnia codzienność?
rozwiń zwiń