Zaburzenia odżywiania niszczą nas w ukryciu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 08:17
Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się czy ortoreksja, to zaburzenia odżywiania, z którymi walczy coraz więcej z nas. Najczęściej dotyczą one kobiet czy młodych dziewczyn, ale i mężczyźni nie są od nich wolni.
Audio
  • Dorota Nowocin opowiada o zaburzeniach odżywiania i sposobach na walkę z nimi (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zaburzenia odżywiania to choroba naszych czasów. Bulimia i anoreksja otwierają długą listę jednostek chorobowych związanych z jedzeniem
Zaburzenia odżywiania to choroba naszych czasów. Bulimia i anoreksja otwierają długą listę jednostek chorobowych związanych z jedzeniem Foto: Glow Images/East News

Diagnoza tego typu problemów nie jest łatwa. Psycholog podejmujący się tego działania musi zebrać dokładny wywiad. Po opisie typowego dnia pacjenta, jego jadłospisu, wie z czym ma do czynienia.

Dorota Nowocin Zaburzenia odżywiania są wtedy, kiedy dochodzi do znaczących nieprawidłowości w diecie.

- Zaburzenia odżywiania są wtedy, kiedy dochodzi do znaczących nieprawidłowości w diecie - mówi psycholog Dorota Nowocin. - Tu liczy się też intensywność zaburzonych zachowań, bo każdemu z nas zdarza się dzień, że jemy niewiele, albo za dużo, bo np. są święta - wyjaśnia.

Okazuje się, że szczupła sylwetka może być modna ale i niebezpieczna. Dlatego gość Czwórki podkreśla, że nie należy lekceważyć już pierwszych objawów zaburzeń łaknienia. Niepokojącą może być już myśl, że "jedzenie jest naszym przyjacielem, przestaje się liczyć jego smak, a ważna jest ilość".

Czytaj także:
anoreksja663.jpg
Nie tylko XXXS mają anoreksję - bądź czujny

Gość Kuby Jamrozka zdradza jak rozróżnić rodzaje zaburzeń łaknienia, podejmuje się charakterystyki rodzin zaburzonych pacjentów, podpowiada jak z tego wyjść i czemu nie warto ufać tzw. grupom motylkowym.

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Dorota Nowocin (psycholog i psychoterapeuta z Centrum probalans)

Data emisji: 17.10.2016

Godzina emisji: 20.05

pj/jsz

Czytaj także

Okrutne odchudzanie. Strzeż się anoreksji i bulimii

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 15:50
- Bulimia i anoreksja to bardzo poważne choroby psychiczne. Wbrew pozorom obie, nieleczone są śmiertelne - mówi Danuta Wieczorkiewicz, psycholog z Fundacja "Zobacz... Jestem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terapeutyczne kino. Film zamiast kozetki?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 11:00
"Film to życie, z którego wymazano ślady nudy", tak podobno twierdził mistrz suspensu i kina psychologicznego, Alfred Hitchcock. Wiele życiowych zawirowań, które nas spotyka, na warsztat biorą reżyserzy. Czy w ich obrazach odnajdziemy remedium?
rozwiń zwiń