Świat pod kontrolą. Kim są perfekcjoniści?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 14:00
Wyprasowane t-shirty i bielizna, zlew wytarty zawsze do sucha, wszystkie powierzone zadania wykonane na sto procent – to jedna ze stron perfekcjonizmu. Druga to natręctwa, ciągłe myślenie o tym, czy wszystko zrobiło się dobrze i czy mamy świat pod kontrolą.
Audio
  • Czy bycie perfekcyjnym to wada czy zaleta? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Wszystko jak od linijki. Kiedy bycie perfekcyjnym przeradza się w obsesję?
Wszystko jak od linijki. Kiedy bycie perfekcyjnym przeradza się w obsesję? Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Anna Gradkowska, Ewa Borodo-Jaskólska Perfekcjonista to człowiek, który „zawsze chce więcej i lepiej”. Z perfekcjonizmem wiąże się nadzwyczajna jakość, sięganie gwiazd, robienie rzeczy poza standardem

Perfekcjonista to osoba, która stawia sobie wysokie wymagania i wyzwania oraz dąży do osiągnięcia wyznaczonego celu i bycia najlepszym. Wszystko to, co robi, musi być zgodne z jego oczekiwaniami, dlatego poświęci wiele, żeby ta praca była źródłem sukcesu. - Perfekcjonizm to postawa, w której ważne jest dążenie do doskonałości. Ale nie każda osoba, która jest po prostu dokładna, jest też perfekcjonistą - mówiły ekspertki Czwórki, psychoterapeutki Ewa Borodo-Jaskólska i Anna Gradkowska. Jak przekonywały, "kawałek perfekcjonisty" jest w każdym z nas. - Cecha ta bywa konstruktywna, gdy zyski z naszej postawy przeważają nad stratami, albo destrukcyjna, jeśli jesteśmy przekonani, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, czegoś nam brakuje - tłumaczyły.

Z czego wynika nasz perfekcjonizm i na ile relacje w bliskimi w dzieciństwie mają wpływ na rozwój tej cechy, a na ile jest ona wrodzona? Jak perfekcjonista sprawdza się jako szef, kolega z pracy czy partner? I jak radzić sobie w bliskiej relacji z perfekcjonistą? O tym rozmawialiśmy w Czwórce, zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Ewa Borodo-Jaskólska, Anna Gradkowska (psycholożki, psychoterapeutki, Ośrodek Psychoterapii w Relacji)

Data emisji: 16.11.2016

Godzina emisji: 20.05

kd/kul


Czytaj także

Narcyzm jest nam potrzebny - to przejaw zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 16:33
- Narcyzm staje się zaburzeniem, gdy przestajemy dostrzegać innych w swoim otoczeniu. Patrzymy wyłącznie na siebie. Jednak odrobina narcyzmu to dobra cecha - mówił psycholog Jarosław Żyliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyć z lękiem... przed ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 12:57
Świat należy dziś do ludzi aktywnych i przebojowych, którzy umieją zadbać o własne potrzeby i przekonywać innych do pomysłów. A co mają zrobić osoby nadmiernie lękliwe i nieśmiałe?
rozwiń zwiń