Narcyzm jest nam potrzebny - to przejaw zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 16:33
- Narcyzm staje się zaburzeniem, gdy przestajemy dostrzegać innych w swoim otoczeniu. Patrzymy wyłącznie na siebie. Jednak odrobina narcyzmu to dobra cecha - mówił psycholog Jarosław Żyliński.
Audio
  • Czym jest narcyzm, czy trzeba się z niego leczyć i jak poznać symptomy tego zaburzenia? (Strefa Prywatna/Czwórka)
W Strefie Prywatnej prześwietlamy narcyzów
W "Strefie Prywatnej" prześwietlamy narcyzówFoto: pixabay.com/ymcarussia/domena publiczna

Jarosław Żyliński Leczenie narcyzów bywa trudne, bo ludzie ci przychodzą do psychoterapeuty z założeniem, że nie mają się z czego leczyć. Rzadko zdarza się także, by pojawili się w gabinecie z własnej woli.

Osobowości narcystyczne wciąż utwierdzają siebie i otoczenie w przekonaniu o swojej wyjątkowości. Tymczasem, jak podkreślał psycholog Jarosław Żyliński, bycie po trosze narcyzem nie jest wcale niczym złym. - Narcyzm jest w porządku, dopóki jest częścią naszej osobowości, a nie jej głównym elementem. Jeśli wciąż potrafię patrzeć na drugiego człowieka, dostrzegam go, to narcyzm nie przeszkadza. To normalne, że potrzebujemy myśleć także o sobie. Każdy, kto zabiera gdzieś głos uważa, że ma coś do powiedzenia - przekonywał ekspert.

Jarosław Żyliński Często zdarzają się relacje dwojga narcyzów ze sobą. Te związki nie trwają jednak długo. Ludzie ci szybko zaczynają iść różnymi ścieżkami, bo nie zwracają wzajemnie uwagi na potrzeby drugiej strony

W programie tłumaczył także, skąd bierze się narcyzm - czy to kwestia genów, czy wychowania? Jakie są rodzaje narcyzmu i czy istnieje "narcyzm nabyty"? Jak żyje się i pracuje z narcyzem? Przypadłość ta spotyka głównie mężczyzn, czy dotyka też kobiety? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Jarosławem Żylińskim.

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Jarosław Żyliński (psycholog wychowawczy)

Data emisji: 10.11.2016

Godzina emisji: 20.07

kd/jsz

Czytaj także

Życie w rytmie hashtagów. Jak mu nie ulec?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 10:30
Tym razem w "Dniu Kobiet" sprawdzamy, kiedy kreowanie wizerunku w sieci staje się niebezpieczne. A pytamy o to dr Annę Jupowicz-Ginalską, wykładowczynię public relations na Uniwersytecie Warszawskim oraz Agatę Daniluk, autorkę artykułu o pewnej młodej użytkowniczce mediów społecznościowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wesele XXI wieku. "Nie da się dogodzić wszystkim"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 18:15
- Młodzi coraz gorzej bawią się na weselach, także swoich - przekonuje socjolog dr Michał Lutostański, a wedding plannerka Katarzyna Karpińska dodaje, że jeśli decydują się na przyjęcie, robią je na własnych zasadach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O co dziś walczą feministki?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 16:29
Feminizm to ruch mający na celu walkę z dyskryminacją kobiet na całym świecie. Pojęcie to przez lata ewoluowało, a wraz z nim zmienił się jego społeczny odbiór. O co walczą współczesne kobiety?
rozwiń zwiń