Trening relaksacji, czyli po co nam chwila oddechu?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 09:40
- Podstawowymi problemami współczesnego człowieka są rozproszenie uwagi i napięcie psychiczne. Często nie traktujemy tego poważnie, tymczasem życie w stresie osłabia immunologię i cześciej chorujemy - ostrzega Dagmara Gmitrzak, autorka książki "Trening relaksacji".
Audio
  • O sztuce efektywnego odpoczywania, hawajskiej technice pikopiko i podstawowych technikach relaksacji rozmawiamy z trenerką Dagmarą Gmitrzak (Strefa Prywatna/Czwórka)
Każdy szef, który chce mieć kreatywnych pracowników, powinien zagwarantować im relaks - także w czasie pracy
Każdy szef, który chce mieć kreatywnych pracowników, powinien zagwarantować im relaks - także w czasie pracyFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Dagmara Gmitrzak Relaksacja to stan odprężenia ciała i umysłu. Obniża się poziom hormonu stresu, serce pracuje spokojniej, oddech wydłuża się i uspokaja. Warto się tego nauczyć, bo człowiek zrelaksowany jest bardziej kreatywny

Jak się okazuje w codziennym życiu każdy z nas podświadomie sięga po techniki, które pozwalają poczuć się lepiej i rozładować napięcie psychiczne. Czytamy książki, oglądamy filmy, spotykamy się z przyjaciółmi. Czy to jednak wystarcza? - W przypadku stanu silnego wyczerpania warto skontaktować się ze specjalistą, który nauczy nas podstaw treningu relaksacji. Chociażby po to, żeby nauczyć się wypoczywać na urlopie - mówi psychoterapeutka.

Technik relaksacyjnych jest wiele. Świadome oddychanie, trening autogenny Schultza, praktyka uważności, wizualizacja czy koherencja serca to tylko niektóre z nich. W audycji podpowiadamy jaką metodę wybrać dla siebie, by przywrócić wewnętrzną równowagę, tłumaczymy, dlaczego delfiny są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze stresem, jakie rytuały przedsenne pomagają na bezsenność i po co korporacjom "strefa chilloutu".

***

Czytaj także
praca biurko rozmowa 1200.jpg
Perswazja, manipulacja - jak sobie z nimi radzić?

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Dagmara Gmitrzak (trenerka rozwoju osobistego, socjolożka i terapeutka holistyczna, autorka książki "Trening relaksacji")

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 20.05

kul/jsz

Czytaj także

Współczesny etos męskości. Jak go odkryć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 11:30
W "Strefie Prywatnej" o kondycji współczesnych mężczyzn rozmawiamy z Jackiem Masłowskim, psychoterapeutą, coachem, filozofem, prezesem Fundacji Masculinum i współautorem książki "Czasem czuły, czasem barbarzyńca".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szantaż emocjonalny. Jak z nim wygrać?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 12:00
Szantaż emocjonalny zdarza się w związkach, ale nie tylko. Szantażować mogą rodzice, rodzeństwo, przyjaciele i dzieci. To ludzie, z którymi łączą nas bliskie relacje.
rozwiń zwiń