Szantaż emocjonalny. Jak z nim wygrać?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 12:00
Szantaż emocjonalny zdarza się w związkach, ale nie tylko. Szantażować mogą rodzice, rodzeństwo, przyjaciele i dzieci. To ludzie, z którymi łączą nas bliskie relacje.
Audio
  • Czym jest szantaż emocjonalny i jak się przed nim obronić? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Szantaż emocjonalny i jego konsekwencje były tematem spotkania w Strefie Prywatnej
Szantaż emocjonalny i jego konsekwencje były tematem spotkania w "Strefie Prywatnej"Foto: Glow Images/East News

zakupy torby kobieta 1200.jpg
Zakupoholizm. "U podłoża leży depresja lub lęk"

Szantażysta robi wszystko by osiągnąć swoje cele, wpędzając innych w poczucie winy. - Szantaż emocjonalny to sytuacja, w której jedna z osób np. w związku, czy w relacjach rodzinnych, a nawet koleżeńskich czy zawodowych, stara się wymusić swoją wolę na drugiej, wywiera presję, nie licząc się z oporem i nie zastanawiając nad konsekwencjami - tłumaczyła psycholog dr Elżbieta Zubrzycka. - Potem następuje rozluźnienie atmosfery, które trwa aż do kolejnej konfliktowej sytuacji. A ta na pewno nastąpi.

Nie każdy daje się szantażować, a - jak podkreślała ekspertka - by ulec takiej presji trzeba mieć określone predyspozycje. Jakie?

dr Elżbieta Zubrzycka Szantażując drugą osobę emocjonalnie nie bierzemy pod uwagę jej uczuć. Nie chcemy znać przyczyn, dla których nie chce ona czegoś zrobić. Liczy się wyłącznie nasza wola

A jakie cechy mają ludzie odporni na emocjonalny szantaż? To także tłumaczyła w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem. Mówiła też m.in., o czterech typach szantażystów, m.in. ludziach, którzy "strzelają fochy", i o tym, jak może skończyć się taka gra na emocjach i jak radzić sobie z emocjonalnym szantażystą. Mówiła też, czy dla dobra rodziny bądź związku warto trwać w takim układzie.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Elżbieta Zubrzycka (założycielka Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, autorka kilkudziesięciu książek dla dorosłych i dzieci)

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz

Czytaj także

Depresja. W obliczu tej choroby nikt nie jest bezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 18:00
- Warto podkreślić, że chorują coraz młodsi i coraz częściej. Depresja szczególnie zaskakuje nastolatków i studentów, których sytuacja życiowa jest dobra. Czują się wtedy winni - mówi psycholog Anna Nita.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrada stara jak świat. Dlaczego tak boli?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 13:27
W literaturze, teatrze i filmie - temat zdrady od zawsze interesował twórców. W sztuce podnieca, w życiu jednak może być bardzo bolesna. Jak sobie z nią radzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioterapia - książka lepsza niż lekarstwo

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 12:40
W tym roku po raz pierwszy w Polsce obchodzono Dzień Biblioterapii. Termin ten wywodzi się z greckiego i oznacza leczenie książką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń