Przemoc wobec kobiet. "Nie zatrzymywana - postępuje"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:43
W Polsce co 40 sekund ma miejsce akt przemocy wobec kobiet. Blisko połowa ofiar pozostaje w związkach formalnych. - Ważne, by kobiety zrozumiały, że same sobie nie będą w stanie poradzić i by głośno mówiły o tym, co dzieje się w ich domach - tłumaczyła psycholog Iwona Byśkiniewicz.
Audio
  • Przemoc w rodzinie - jak ją rozpoznać i jak jej przeciwdziałać? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Goście Jakuba Jamrozka w studiu Czwórki
Goście Jakuba Jamrozka w studiu CzwórkiFoto: Czwórka
samotność dziecko klatka 1200.jpg
Socjofobia. Kiedy nieśmiałość zamienia się w chorobę

- Obok oficjalnych statystyk jest jeszcze przemoc nieujawniana, która ma miejsce nierzadko nawet przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat, a na jaw wychodzi dopiero, gdy wydarzy się coś szczególnego, np. próba samobójcza ofiary - tłumaczyła psycholog Iwona Byśkiniewicz. - Przemoc niezatrzymywana ma to do siebie, że postępuje: eskaluje i zajmuje coraz więcej życiowych pól. Dlatego ważne jest, by uczulić potencjalnych jej świadków, by reagowali.

25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet. Wówczas także wystartuje akcja "Kocham - nie biję", do której przygotowania już się rozpoczęły. - Wśród 12 ambasadorek kampanii znajdzie się mistrzyni Europy w driffcie Karolina Pilarczyk, kobieta niezależna, która potrafi bronić praw innych kobiet - mówił Konrad Wojterkowski. Na czym polegać ma akcja i jak będzie przebiegać? Jakie są źródła i rodzaje przemocy domowej? Co może zrobić każdy z nas, gdy staje się świadkiem takich sytuacji - do kogo zwrócić się po pomoc? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. W programie rozmawialiśmy także z panią Marzeną, która podzieliła się z słuchaczami Czwórki swoją historią.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Szymon Hołubowski (malarz), Arcadius Mauritz (portrecista, fotograf mody, filmowiec), Konrad Wojterkowski (organizator kampanii "Kocham Nie Biję"), Iwona Byśkiniewicz (psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeutka)

Data emisji: 3.08.2017

Godzina emisji: 20.07

kd/kul

Czytaj także

Perswazja, manipulacja - jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 11:38
Jak wpływać na ludzi, by robili to, czego sobie życzymy i jak nauczyć się mieć dystans do tego, czego inni od nas chcą? - Ludzie generalnie słabo radzą sobie z perswazją, niewiele o niej wiedzą i robią to bardzo intuicyjnie. Tymczasem między perswazją a manipulacją granica jest bardzo cienka. Można powiedzieć, że te procesy są tożsame - mówił Jarosław Świątek, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaburzenia psychiczne. "Po pierwsze nie wstydź się!"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 11:40
- Choroby psychiczne obrosły w stereotypy. Tymczasem to nieprawda, że osoba cierpiąca na schizofrenię nie nadaje się do życia w społeczeństwie czy zakładania rodziny - wyjaśnia psychoterapeuta Jerzy Kłoskowski.   
rozwiń zwiń