Perswazja, manipulacja - jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 11:38
Jak wpływać na ludzi, by robili to, czego sobie życzymy i jak nauczyć się mieć dystans do tego, czego inni od nas chcą? - Ludzie generalnie słabo radzą sobie z perswazją, niewiele o niej wiedzą i robią to bardzo intuicyjnie. Tymczasem między perswazją a manipulacją granica jest bardzo cienka. Można powiedzieć, że te procesy są tożsame - mówił Jarosław Świątek, psycholog.
Audio
  • Techniki manipulacji i techniki perswazji - jak je stosować i jak sobie z nimi radzić? (Strefa Prywat-na/Czwórka)
W programie rozmawialiśmy o sztuce perswazji, czyli procesie pozyskiwania uwagi odbiorców i wzbudzania ich pozytywnego nastawienia do przekazu
W programie rozmawialiśmy o sztuce perswazji, czyli procesie pozyskiwania uwagi odbiorców i wzbudzania ich pozytywnego nastawienia do przekazuFoto: Glow Images/East News

Jarosław Świątek 99 proc. myśli przetwarzanych jest poza naszą świadomością. Bardzo niewielki promil naszej uwagi to myśli, które sobie uświadamiamy.

Jak przekonywał psycholog Jarosław Świątek, jeśli ktoś nie jest zmotywowany do pewnych czynów, warto przeprowadzić perswazję, pozyskać uwagę odbiorcy i wytworzyć w nim pozytywne nastawienie do naszego przekazu, czyli po prostu przekonać go. - Jedną z metod jest tzw. wywiad błyskawiczny, który umożliwia w sześciu krokach wydobycie głębokich pokładów motywacji. W tych sześciu regułach mieści się mnóstwo technik - mówił gość Czwórki i opowiadał, na czym te kroki polegają. Podkreślał też, jak trudna jest obrona przed przekazem perswazyjnym. - Wiedza o tych technikach na pewno pomaga, bo można rozpoznać wzorzec, jeśli odpowiednio skupimy uwagę. Problem jest taki, że często tej uwagi po prostu nie skupiamy - mówił ekspert.

W programie tłumaczyliśmy także, gdzie leży granica między perswazją a manipulacją, czym są mechanizm orientacyjny uwagi, czy złudzenie fokusowe, a także, jak skupiać świadomość na konkretnych elementach przekazu. Rozmawialiśmy także m.in. Michałem Rybakiem, byłym funkcjonariuszem Agencji Wywiadu, który dziś prowadzi szkołę szpiegów, a który opowiadał, na czym polega ta profesja i jak szpiedzy też korzystają z technik manipulacji. Zaś w sondzie przeprowadzonej przez Kaję Zemłę słuchacze Czwórki opowiadali, czym jest ich zdaniem perswazja.

Michał Rybak Wyciąganie informacji jest banalnie proste, ale w dłuższej perspektywie nie powinno się opierać na szantażu. Naszym celem jako szpiegów było rozmawianie z ludźmi w taki w sposób, by mówili nam to, co chcemy wiedzieć, nie wiedząc nawet często, z kim mają do czynienia.

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Jarosław Świątek (psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej)

Data emisji: 17.01.2016

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz

Czytaj także

Zdrada stara jak świat. Dlaczego tak boli?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 13:27
W literaturze, teatrze i filmie - temat zdrady od zawsze interesował twórców. W sztuce podnieca, w życiu jednak może być bardzo bolesna. Jak sobie z nią radzić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak żyć z lękiem... przed ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 12:57
Świat należy dziś do ludzi aktywnych i przebojowych, którzy umieją zadbać o własne potrzeby i przekonywać innych do pomysłów. A co mają zrobić osoby nadmiernie lękliwe i nieśmiałe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Asertywność, czyli zdrowe odmawianie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 09:30
Co zrobić, aby inni nie wchodzili nam na głowę? Na to pytanie szukamy odpowiedzi w "Strefie Prywatnej", a pomaga nam w tym psycholożka i psychoterapeutka Adriana Klos, autorka książki "Asertywność. Klucz do dobrych relacji i poczucia własnej wartości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesny etos męskości. Jak go odkryć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 11:30
W "Strefie Prywatnej" o kondycji współczesnych mężczyzn rozmawiamy z Jackiem Masłowskim, psychoterapeutą, coachem, filozofem, prezesem Fundacji Masculinum i współautorem książki "Czasem czuły, czasem barbarzyńca".
rozwiń zwiń