Medytacja - jak ją praktykować, żeby odnaleźć wewnętrzną równowagę?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 09:00
- Istnieją nurty zanurzone w tradycji i jednocześnie niezwiązane z żadną religią. Nie każdego interesuje metafizyczny aspekt praktyk medytacyjnych. Wiele osób zainteresowanych jest wyłącznie jej psychologicznym oddziaływaniem – mówił Maciej Wielobób, nauczyciel medytacji.
Audio
  • Medytacja - jak odnaleźć wewnętrzną harmonię? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Gość przekonywał, że istnieje wiele psychologicznych korzyści z medytowania. – Dwie podstawowe to nauczenie się relaksu i skupienia podczas medytacji. Z nich mogą wynikać kolejne. To, w jaki sposób medytacja zadziała zależy od tego, ile z niej weźmiemy - wyjaśniał.

Maciej Wielobób Ścieżka medytacyjna może wyglądać różnie. Istnieją medytacje świeckie, neutralne światopoglądowo takie jak "mindfullness"

Opowiadał także o moralnych aspektach korzystania z technik, pierwotnie wywodzących się z nurtów religijnych. - Jeśli ktoś szuka medytacji w ramach własnej religii, to na pewno ją znajdzie. Nie ma przeciwwskazań, żeby będąc wyznawcą innej religii praktykować medytację suficką. To my decydujemy kogo w swojej medytacji chwalimy. Nasza struktura poglądowa sprawia, że wiemy, do kogo się odnosimy - tłumaczył na antenie Czwórki.

W jaki sposób praktykować medytację, żeby przyniosła oczekiwane korzyści? O ścieżce współczesnego mistyka, potrzebie czasu dla siebie, roli nauczyciela i praktyce mantr w kontekście psychologii porozmawiamy z nauczycielem medytacji Maciejem Wielobobem.

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

Gość: Maciej Wielobób (nauczyciel medytacji, autor książki "Medytacja w życiu codziennym" i "Duchowość na co dzień")

Data emisji: 28.11.2017

Godzina emisji: 20.05

ac/kul

Czytaj także

Kręta droga do uważności. Jak być bardziej tu i teraz?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 08:40
- Większość czasu spędzamy uwikłani w procesy myślenia, analizy, osądzanie siebie i innych, co wiedzie nas na manowce. To sprawia, że nie ma nas tam, gdzie jesteśmy - mówi nauczyciel uważności, Paweł Holas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socjopaci są wśród nas. Potrafisz ich rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 10:40
- Socjopata to osoba zaburzona. Dla niej nie są ważne aspekty moralne, a jedynym celem jest zwycięstwo i poczucie władzy - wyjaśniała Mariola Piotrowicz psycholog z Centrum Psychologicznego Lwowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumieć naszą podświadomość, czyli sztuka czytania snu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 09:00
- Marzenia senne należą do obszaru mózgu nieświadomego. Stąd wynika magia. Sen daje nam informację na temat tego, czego sobie nieuświadamiamy - wyjaśniał dr Michał Skalski psychiatra z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu.
rozwiń zwiń