Kręta droga do uważności. Jak być bardziej tu i teraz?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 08:40
- Większość czasu spędzamy uwikłani w procesy myślenia, analizy, osądzanie siebie i innych, co wiedzie nas na manowce. To sprawia, że nie ma nas tam, gdzie jesteśmy - mówi nauczyciel uważności, Paweł Holas.
Audio
  • Jak ćwiczyć uważność i czemu to służy? (Strefa Prywatna/ Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: leninscape/Pixababy/CC0 Creative Commons

Uważność w sensie potocznym dotyczy wrażliwości, skupienia, umiejętności dostrzegania pewnych rzeczy. Praktykowanie uważności zaś ma według gościa Czwórki być uświadamianiem sobie tego, co w tym momencie jest obecne i w tym kontekście ma dwa wymiary: formalny i nieformalny. Nieformalny dotyczy świadomości odnośnie do tego, co w danym momencie robimy i doświadczamy.

- Różni się to tym od tego, co normalnie robimy tym, że jest to byciem życzliwym obserwatorem, co nie zawsze jest łatwe, szczególnie jak coś nas boli. Polega to na przyłapaniu się na tym, że te myśli są, jak na nie reagujemy i co czujemy w ciele, co widzimy, a wszystko razem to właśnie moment uważności - opowiada psycholog.

Jednym ze sposobów na praktykowanie uważności czy redukcji codziennych stresów jest, jak wyjaśnia psychiatra, "osadzanie" się czy "gruntowanie" w danym momencie. O tym, jak można to wypracować i żyć w sposób bardziej zharmonizowany mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Paweł Holas (nauczyciel uważności, psychiatra, adiunkt na Wydziale Psychologii UW)

Data emisji: 30.08.2017

Godzina emisji: 20.05

sm/jsz

Czytaj także

Jak znaleźć miłość? "Zacznij od pokochania siebie"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 15:00
- Zachęcam, by nie mysleć w kategoriach "muszę znaleźć partnera, partnerkę, bo jest mi to potrzebne do". To uprzedmiotowienie drugiego człowieka, a nie zachęta do wspólnego życia - przekonuje psycholożka i terapeutka Iwona Firmanty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof na miarę XXI wieku? "Nie chodzi z głową w chmurach"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:00
- Filozofia jest zwornikiem, który pozwala zapuszczać się w różne rejony innych nauk. I choć dziś nie jest już uznawana za teorię wszystkich teorii to nadal chce zrozumieć, wszystko, co znajduje się wewnątrz - tłumaczy dr Artur Szutta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męska strona mocy. Od chłopca do mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:30
- O ile kobiety w ostatnich czasach zyskały na swojej tożsamości, to my mężczyźni rozmywamy ją, gubiąc się w coraz to nowym spełnianiu oczekiwań, opcji, które nam mówią co jest, a co nie jest poprawne - mówi specjalista terapii uzależnień, Robert Banasiewicz.
rozwiń zwiń