Japonia. "Kraj zasad, które ułatwiają życie"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 14:40
- Żyć po japońsku to według mnie żyć nie do końca z wolnością rozumianą w europejskim znaczeniu. Japończycy żyją według zasad, które obowiązują w każdej sferze i w każdej dziedzinie - tłumaczy Dominika Szczechowicz, autorka bloga "Wszystkiegojaponskiego.pl". 
Audio
  • O japońskiej sztuce życia (Strefa Prywatna/Czwórka)
Mieszkanki japońskiego Kyoto
Mieszkanki japońskiego KyotoFoto: Suchart Boonyavech/Shutterstock/dom. publiczna

Dominika Szczechowicz Japończyk też człowiek i robi to, co reszta ludzi na świecie. Natomiast oprócz tego, co robią wszyscy, ma także swoje magiczne rytuały i cudowne zwyczaje

Gość Czwórki wyjaśnia na przykład, dlaczego w Japonii można polubić kolejki do komunikacji miejskiej. - Nie ma tam czegoś jak u nas, że kto żyw i ma siłę rzuca się do walki o miejsce. Japończycy grzecznie stoją i czekają aż przyjdzie ich kolej. Takie drobne zasady regulujące codzienność - moim zdaniem - bardzo ułatwiają życie - wyjaśnia.

Być może dlatego już 2 mln Japończyków dożyło 90. urodzin. - Sekret długowieczności jest zagrzebany na Okinawie. To jest jedna z pięciu niebieskich stref, w których ludzie żyją najdłużej i są w najlepszej formie - opowiada Dominika Szczechowicz i tłumaczy, na czym polega ikigai, czego uczą się studenci w pradawnej Dogo Onsen i jak "konserwują się" Japonki.

***

Czytaj także
japonia 1200.jpg
Studia w Japonii? "Możesz się uczyć, zwiedzać i zarabiać"

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

Gość: Dominika Szczechowicz (graficzka, pasjonatka kultury japońskiej, promotorka japońskiego stylu życia w Polsce, autorka bloga "Wszystkiegojaponskiego.pl")

Data emisji: 27.12.2017

Godzina emisji: 20.05

kul/kd

Czytaj także

Katarzyna Miller: zaakceptuj samego siebie, złap za szczotkę i tańcz!

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 10:26
Jak radziła w Czwórce psychoterapeutka Katarzyna Miller, warto zapomnie na chwilę o codziennych obowiązkach, zastanowić się, co w tej chwili sprawiłoby nam przyjemność i po prostu to zrobić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medytacja - jak ją praktykować, żeby odnaleźć wewnętrzną równowagę?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 09:00
- Istnieją nurty zanurzone w tradycji i jednocześnie niezwiązane z żadną religią. Nie każdego interesuje metafizyczny aspekt praktyk medytacyjnych. Wiele osób zainteresowanych jest wyłącznie jej psychologicznym oddziaływaniem – mówił Maciej Wielobób, nauczyciel medytacji.
rozwiń zwiń