Czym się różni psycholog od psychiatry? Stereotypy a rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 11:37
- W społecznym przekonaniu psychiatra leczy tylko ciężkie choroby, jak schizofrenia, a w praktyce większość naszych pacjentów to po prostu ludzie z lękami, depresją, czy zaburzeniami adaptacyjnymi w konkretnej dziedzinie życia, np. pracy - tłumaczył psychiatra dr Sławomir Murawiec.
Audio
  • Psycholog a psychiatra - o różnicach i podobieństwach mówi dr Sławomir Murawiec (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

stres wioletta matysiak strefa prywatna 1200.jpg
Samokontrola i ćwiczenia oddechowe - jak walczyć ze stresem?

Jak podkreślał, psychiatra jest lekarzem, jak pulmonolog, czy diabetolog. - Jest tak samo wykształcony, może wypisywać recepty i zwolnienia, ma "medyczne myślenie". Zaś psycholog to osoba po studiach uniwersyteckich - tłumaczył ekspert. Dlatego kolejnym stereotypem jest to, że do psychiatry chodzi się "po tabletki", a do psychologa "by porozmawiać". - W rzeczywistości interwencją psychiatry często jest kierowanie na grupową bądź indywidualną terapię - mówił ekspert.

W programie rozmawialiśmy także m.in. o istocie blue monday, który minął 15 stycznia i o znaczeniu światła słonecznego dla naszego samopoczucia. A czym psychiatra i psycholog różnią się od psychoterapeuty i jakie certyfikaty powinien posiadać ten ostatni? Do kogo powinni udać się ludzie, którzy uważają, że "wiedzą, jak oszukać psychologa", albo "psychiatra nie powie im nic, czego sami by się o sobie nie dowiedzieli"? W którym momencie powinniśmy zacząć myśleć o odwiedzeniu gabinetu psychiatry, a kiedy należy udać się do psychologa? I w jaki sposób "nasze mózgi chorują ciałem"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.


dr Sławomir Murawiec (Polskie Towarzystwo Psychiatryczne) dr Sławomir Murawiec (Polskie Towarzystwo Psychiatryczne)

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: dr Sławomir Murawiec (Polskie Towarzystwo Psychiatryczne)

Data emisji: 15.01.2018

Godzina emisji: 20.05

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Efekt wioski. Dlaczego warto być z innymi ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 10:20
- Stare afrykańskie porzekadło mówi, że, żeby wychować dziecko, potrzeba całej wioski. I ta wioska rozumiana jest jako zbiorowisko ludzi, którzy ze sobą żyją - mówi dr Ewa Woydyłło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Projekt zdrowie" - poczuj smak prawdziwej wolności

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 14:50
Istnieje lekarstwo, jakiego świat nie widział. Dzięki temu środkowi możecie radykalnie zmniejszyć ryzyko zachorowań na wiele groźnych chorób. O jakim lekarstwie mowa? To ruch fizyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzależnieni od pasji. Gdy hobby staje się obsesją...

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 15:48
Jak wszyscy wiedzą, uzależnić się można od używek, pracy, hazardu, seksu. Ale źródłem uzależnienia mogą być też inne rzeczy, które dają nam zadowolenie lub powodują zastrzyk adrenaliny. Gdzie jest granica, za którą pasja staje się chorobą?
rozwiń zwiń