Szczęście to docenianie tego, co tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:47
- Od dawna żyję tu i teraz. Planuję tylko najbliższą przyszłość, bo ważne są dla mnie sprawy codzienne - mówiła autorka książki "Manufaktura codzienności".
Audio
  • Joanna Matusiak o tym, jak kształtować swoją codzienność (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: HQuality / Shutterstock

miłość zakochanie 1200.jpg
Czym jest miłość?

Autorka książki zawodowo zajmuje się wieloma rzeczami. Łączy niezwiązane ze sobą dziedziny, dzięki którym ma szansę na robienie tego, co kocha. Niedawno wydała książkę, w której opisuje swoją receptę na szczęście. - Choć moją książkę zatytułowałam "Manufaktura codzienności" to w moim życiu nie ma produkcji masowej. Jak u każdego, tak i w moim przypadku są sytuacje, w których świeci słońce i takie, kiedy pada deszcz, ale zawsze staram się odnajdywać w nich szczęście - opowiadała na antenie Czwórki. 

Nie dzielę sukcesów na małe i duże. To, co ja uważam za rzeczy małe, dla drugiej osoby mogą być wielkim osiągnięciem. Staram się nie mierzyć ich żadną miarą Joanna Matusiak

W audycji mówiła, że zamiast robić plany, warto skupić się na teraźniejszości. - Nie warto tracić czasu i dobrej energii na sprawy, których bieg od nas nie zależy. Ja skupiam się na zadaniach, które muszę wykonać dziś. Pozwalam, aby wydarzenia w moim życiu mnie kształtowały. Dzięki temu następnym razem w podobnej sytuacji poradzę sobie lepiej - przekonywała. 

Jak zacząć robić to, co się kocha i uniknąć wyrzeczeń? Czy szczęście ma termin ważności i czy można być szczęśliwym przez cały czas? M.in. o tym rozmawialiśmy z gościem audycji. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: Joanna Matusiak, autorka książki "Manufaktura codzienności"

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 20.07


Czytaj także

Uczucia w związku. Jak podsycać namiętność?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:20
- Z namiętnością jest tak, że bez pracy i tak zwanego dorzucenia drzewa do ogniska, płomień nie będzie płonął - mówi w "Strefie prywatnej" Bianca-Beata Kotoro, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do czego potrzebna jest nam nuda?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 09:05
- Staramy się nudzić jak najczęściej, ale w dzisiejszych czasach nuda to luksus. Na naszych warsztatach uczymy w jaki sposób pozwolić na nudę sobie i swoim najbliższym - mówiły Paulina Czapska i Anna Szapert z kolektywu edukacyjnego Future Simple.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od bylejakości do życia pełnią. Historia rapera Arkadio

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 10:50
Arkadiusz "Arkadio" Zbozień jest raperem, freestyle'owcem, mówcą, autorem płyt i ogólnopolskiej akcji społecznej "Rób to, co kochasz". Teraz wydał książkę "Zacznij żyć z pasją" z 40 historiami, które mogą odmienić życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinna układanka. Jak się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 11:00
- Są różne rodziny: takie, które są źródłem siły, radości, satysfakcji i takie, które są źródłem cierpienia. Najwięcej chyba jest takich, w których zachodzą obie te okoliczności - wyjaśniał prof. Bogdan de Barbaro, gość "Strefy prywatnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest miłość?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 12:48
- Naszym zdaniem kochanie, to przede wszystkim dawanie szczęścia drugiej osobie i poczucie, że właśnie to jest głównym celem relacji. Miłością jest oddawanie innym siebie - opowiadali autorzy książki "Otwarte serca". 
rozwiń zwiń