Samobójstwo - należy o nim rozmawiać, nie tworzyć sensacji

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 12:00
Samobójstwa są bardzo poważnym problemem w Polsce. Statystyki policyjne podają, że więcej osób ginie w wyniku samobójczej śmierci niż w wypadkach drogowych. 
Audio
  • Prof. Agata Szulc i psycholog Tytus Koweszko przybliżają temat pomocy osobom ze skłonnościami samobójczymi (Czwórka/Strefa Prywatna)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Counselling

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć czym jest samobójstwo, ucieczką przed światem czy wołaniem o pomoc. - To bardzo złożone zjawisko. Takie jednozdaniowe określenie jest niemożliwe - mówi profesor Agata Szulc. 

Z badań wynika, że zachowania i skłonności samobójcze nie są niczym rzadkim. - 50 procent pacjentów przyjętych do naszej kliniki miało inklinacje samobójcze (myśli, tendencje, próby) - zdradza psycholog Tytusem Koweszko. - To pokazuje ogrom problemu - dodaje. 

Z tematem samobójstw mierzą się specjaliści różnych dziedzin, to wielopłaszczyznowa trudność, problem medyczny, społeczny, kulturowy. Specjaliści w studiu podpowiadają, jak o tym rozmawiać, jak wykrywać skłonności samobójcze, gdzie zgłaszać się o pomoc? Mówią też o roli mediów, która w tym wypadku powinna być bardzo wyważona. A jakie są czynniki ryzyka, które sprzyjają zachowaniom samobójczym? Jak pomóc, gdy ten trudny temat dotyczy dziecka? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w studiu Czwórki.  

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: prof. Agata Szulc (Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego), Tytus Koweszko (psycholog, Klinika Psychiatryczna Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) 

Materiał: Kaja Zemła 

Data emisji: 18.04.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/kul


Czytaj także

Samobójstwa nastolatków. "Nie pozwólmy im odchodzić"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 18:52
Powodem nigdy nie jest jeden czynnik. Wśród głównych wymienia się depresję, samotność, odrzucenie i tempo życia, które odbiera możliwość poradzenia sobie z tym, czego doświadczają. Statystyki są tragiczne i przerażające – Polska jest drugim państwem w Europie pod względem samobójstw nastolatków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość platoniczna. Jak się z niej wyleczyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:38
Wiosna to czas zauroczeń, fascynacji, zakochań... nie zawsze szczęśliwych. Bywa bowiem, że uczucie nie jest odwzajemnione albo obdarzona nim osoba o niczym nie wie.
rozwiń zwiń