Małgorzata Godlewska: Przyjemność to łapanie momentu tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 10:18
- Mamy różne potrzeby, nie tylko fizjologiczne, podstawowe, jeśli nie są one zaspokojone to dążymy do tego, żeby takimi się stały - mówi dr Małgorzata Godlewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Jesli jest to proste, to robimy to w najprostszy sposób, jeśli nie, decydujemy się na zaspokajanie ich w sposób niekonwencjonalny - dodaje. 
Audio
  • Dr Małgorzata Godlewska opowiada o różnych rodzajach przyjemności (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: izf/Shutterstock

- Paul Bloom, autor książki "Przyjemność" pokazuje, że każdy z nas ma takie przyjemności jak zwierzęta, zaspokojenie pragnienia, łaknienia, etc. - mówi gość Kuby Jamrozka. - Dodatkowo człowiek sięga też po przyjemności złożone, w tej grupie są takie, które jednym sprawiają przyjemność, a innym nie - dodaje. 

Czytaj także:
przyjaciele wakacje dworzec pociąg 1200x660.jpg
Przyjaźń w czasach mediów społecznościowych. Jak wygląda?

Okazuje się, że przyjemność to nie tylko wrażenia fizyczne, dotyczące sfery intymnej, to również przebywanie na słońcu, świeżym powietrzu, jedzenie ulubionych lodów czy pomaganie innym. 

- To czym jest przyjemność dotyczy danego momentu, w którym to odczuwamy - mówi dr Małgorzata Godlewska.

dr Małgorzata Godlewska Tak naprawdę przyjemność to łapanie momentu tu i teraz, i poczucia, że jestem osobą szczęśliwą, jest mi dobrze, wszystko jest w porządku

Czy asceci mają momenty przyjemności? Jak to wygląda u hedonistów? Co z przyjemnościami "trudnymi": zadawaniem sobie bólu czy samookaleczaniem się? Jakiej przyjemności poszukują kanibale? I czy można zarządzać potrzebą przyjemności? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Małgorzata Godlewska (psycholog Uniwersytet SWPS)

Materiał: Kaja Zemła

Data emisji: 9.05.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/ac

Czytaj także

Radość z małych rzeczy. 101 sposobów na szczęście

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 10:00
Miłość, uśmiech, dzieciństwo, samotność, dystans oraz niesienie pomocy - to tylko kilka fundamentów, na których możemy zbudować lepsze i bardziej zrównoważone życie. - Wszystko, czego potrzebujemy mamy w sobie - tłumaczył Czwórkowy gość Krzysztof Liegmann.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trawa u sąsiada jest bardziej zielona? Dlaczego podglądamy innych?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 10:32
Czy zastanawialiście się dzieje się za zamkniętymi drzwiami domów sąsiadów, kiedy nikt nie patrzy? Czy podglądactwo to choroba? Gay Talese w książce "Zapiski podglądacza" ujawnił na czym polega zjawisko poglądactwa.
rozwiń zwiń