Trawa u sąsiada jest bardziej zielona? Dlaczego podglądamy innych?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 10:32
Czy zastanawialiście się dzieje się za zamkniętymi drzwiami domów sąsiadów, kiedy nikt nie patrzy? Czy podglądactwo to choroba? Gay Talese w książce "Zapiski podglądacza" ujawnił na czym polega zjawisko poglądactwa.
Audio
  • Dlaczego podglądamy innych? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Andrey Solovev

"Podglądacz to człowiek, który umie czekać. Człowiek, który poświęca niezliczone godziny, bo ma nadzieję zobaczyć coś ciekawego. Ale na każdy erotyczny epizod, jaki jest mu dane obejrzeć, przypadają długie godziny zwyczajnych, często koszmarnie nużących chwil zwykłej ludzkiej egzystencji. Pod względem wynagrodzenia za godzinę pracy, voyeurzy są najtańszą siłą roboczą na świecie". Tak o zjawisku pisze Gay Talese autor głośniej książki "Zapiski podglądacza". Czy mamy prawo podglądać innych ludzi? - Warunkiem, kiedy podglądactwa nie uznaje się za chorobę lub wykroczenie jest sytuacja, kiedy druga strona wyraża na to zgodę - wtedy odbywa się to na zasadzie gry, eksperymentu - mówiła dr Bianca Beata Kotoro, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Bianca Beata Kotoro Jesteśmy ciekawi innych. Wydaje nam się, że gdzieś indziej jest ciekawiej, inaczej, bardziej fascynująco

Jak patrząc na zachowania innych ludzi, dostrzec zachodzące zmiany społeczne i obyczajowe? O tym, kto i dlaczego zostaje podglądaczem rozmawialiśmy z ekspertem na antenie Czwórki. Materiał na temat podglądactwa opracowała Kaja Zemła.

bianca beata kotoro 1200.jpg

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał opracowała: Kaja Zemła

Gość: dr Bianca Beata Kotoro (psycholog z Uniwersytetu SWPS, redaktor naczelna magazynu "Po prostu żyj")

Data emisji: 10.10.2017

Godzina emisji: 20.07

ac

Czytaj także

Czy jesteśmy w stanie okiełznać nasze emocje?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 20:00
Czy tego chcemy, czy nie naszymi decyzjami rządzą emocje. Każdego dnia staramy się znaleźć balans pomiędzy działaniami impulsywnymi a zdrowym rozsądkiem. Czy można zagłuszczyć wewnętrznego Szympansa? A może warto nauczyć się z nim współpracować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Zaremba: kierując się emocjami, musimy być bardzo ostrożni

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:50
- Jeżeli naszym drogowskazem nie jest rozum tylko emocja, łatwo możemy zostać poddani manipulacji - mówi w audycji "Strefa prywatna" socjolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Publicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak działa na nas władza?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 16:00
Czym jest władza? Co takiego się dzieje, gdy pojawia się w relacjach w pracy, w bliskich związkach?
rozwiń zwiń