Maciej Frasunkiewicz: brak wygranej nie jest wcale stratą

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 09:00
- Wiara w siebie i pewność siebie "leżą" blisko, jedno z drugiego wynika - mówi Maciej Frasunkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Pewność siebie postrzegam jako postawę społeczną, wiara w siebie to otwartość na nowe doświadczenia - wyjaśnia. 
Audio
  • Maciej Frasunkiewicz, psycholog w Uniwersytetu SWPS opowiada o wierze w siebie i jej budowaniu (Strefa Prywatna/Czwórka)
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

- Kierując się pewnością siebie znamy swoje umiejętności, swą aktualną wartość i nie boimy się tego pokazać na zewnątrz, wśród innych - precyzuje gość "Strefy Prywatnej". - Wiara w siebie pozwala nam poradzić sobie w życiu niezależnie od tego, co się nam przytrafi. 

Maciej Frasunkiewicz Wiarę w siebie zaczynamy budować od samego początku, gdy zdajemy sobie sprawę, co się z nami dzieje. Gdy mamy świadomość tego, że nie wszystko zależy ode mnie

Maciej Frasunkiewicz zwraca uwagę, że pewność siebie, bez wiary w siebie jest dość krucha. Podkreśla, że dziś nadużywamy pojęć: porażka, błąd, przegrana. - Żyjemy przez to w poczuciu straty, ale brak wygranej nie jest wcale stratą - to informacja, że dane działanie nie jest skuteczne - podkreśla. 

Gość Kamili Dębczak szczególnie zwraca uwagę na szczególną rolę rodziców w budowaniu wiary dziecka we własne możliwości. - Jeśli tego nie otrzymamy nie będziemy się rozwijać, będziemy chowani w pozornie bezpiecznej bańce, ale będziemy mniej sprawni społecznie. Siniaki i zadrapania są nam niezbędne - wyjaśnia.


Czytaj także:

borderline_1200.jpg
Borderline. Jak żyć z tym zaburzeniem?

Kto w życiu jest prawdziwym wygranym? Jak dochodzi się do sukcesu i co ma z tym wspólnego wiara w siebie? Jakie cechy i jak wzmacniać w dziecku, czy tylko chwalić? Kiedy zainstalować plik "wierzęwsiebie.exe"? Jak na nasze umiejętności społeczne działają relacje z parterami czy szefami? O tym wszystkim w naszej audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kamila Dębczak

Gość:  Maciej Frasunkiewicz (psycholog z Uniwersytetu SWPS)

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 20.09

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Borderline. Jak żyć z tym zaburzeniem?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 09:00
- Jeśli chodzi o borderline to ocenia się, że 2 procent społeczeństwa cierpi na dość poważne zaburzenia - mówi dr Anna Musiołek. - Jedni będą ze spektrum borderline, a inni z pełnoobjawowymi zaburzenia - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie pod presją. Jak uwolnić się od wewnętrznej blokady?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 07:00
- Życie pod presją, w skrajności, może nawet niszczyć i uniemożliwiać funkcjonowanie. Osobiście staram się tej presji unikać, ale w życiu jest tak, że trudno to zrobić - mówi Paulina Boruc. - Presja jest, ale ważne jest to, jak sobie z nią radzimy - dodaje Stefan Stawicki.  
rozwiń zwiń