Borderline. Jak żyć z tym zaburzeniem?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 09:00
- Jeśli chodzi o borderline to ocenia się, że 2 procent społeczeństwa cierpi na dość poważne zaburzenia - mówi dr Anna Musiołek. - Jedni będą ze spektrum borderline, a inni z pełnoobjawowymi zaburzenia - dodaje. 
Audio
  • Dr Anna Musiołek, psychiatra i psychoterapeuta, opowiada o zaburzeniach borderline (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: FGC/Shutterstock.com

Osoby z takimi zaburzeniami osobowości często mają kłopoty w pracy, trudności w kontaktach społecznych, często mają też gorszą tolerancję na stres.

Dosłowne tłumaczenie pojęcia "borderline" to "osobowość z pogranicza". Termin ten wprowadził Robert Knight w połowie XX wieku na określenie takich osób, których zaburzenia psychiczne mieściły się pomiędzy zaburzeniami psychotycznymi (schizofrenicznymi), a zaburzeniami neurotycznymi (nerwicami). - Zaburzenia osobowości to w zasadzie nie jest choroba, to są nasze cechy. Zaburzenia borderline są na pograniczu choroby i zaburzeń osobowości - mówi gość Kuby Jamrozka. - To cechy stałe, ale z objawami chorobowymi. Je można leczyć, a nawet trzeba leczyć - dodaje. 

dr Anna Musiołek W osobowości borderline bardzo dużo się dzieje, są skrajne emocje, wszystko jest biało-czarne. Albo jest cudownie, albo jest strasznie. Mogą się pojawiać napady paniki, dużo pustki, złości, napięcia, ale też okresy fascynujące

Jak zatem rozpoznać osobowość "borderline"? Kiedy pojawiają się pierwsze objawy? Jak żyć, pracować, przyjaźnić się z kimś, kto na to cierpi? Jak się leczy to zaburzenie? O tym w nagraniu rozmowy. 

W audycji wykorzystano fragmenty słuchowiska Dominiki Klimek "Tymczasem" w reżyserii Michała Turowskiego, z udziałem aktorki Dominiki Kachlik. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Anna Musiołek (psychiatra i psychoterapeuta, adiunkt w Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)  

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/kd

Czytaj także

Małgorzata Godlewska: Przyjemność to łapanie momentu tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 10:18
- Mamy różne potrzeby, nie tylko fizjologiczne, podstawowe, jeśli nie są one zaspokojone to dążymy do tego, żeby takimi się stały - mówi dr Małgorzata Godlewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Jesli jest to proste, to robimy to w najprostszy sposób, jeśli nie, decydujemy się na zaspokajanie ich w sposób niekonwencjonalny - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porządki w finansach. Kiedy kredyt i chwilówka to zły pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 13:00
Niskie pensje, umowy śmieciowe, wysokie koszty utrzymania. Dziś trudno jest żyć bez zaciągania zobowiązań finansowych. Jak korzystać z budżetu bez drastycznych ograniczeń i nie popaść w spiralę zadłużenia?
rozwiń zwiń