Życie pod presją. Jak uwolnić się od wewnętrznej blokady?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 07:00
- Życie pod presją, w skrajności, może nawet niszczyć i uniemożliwiać funkcjonowanie. Osobiście staram się tej presji unikać, ale w życiu jest tak, że trudno to zrobić - mówi Paulina Boruc. - Presja jest, ale ważne jest to, jak sobie z nią radzimy - dodaje Stefan Stawicki.  
Audio
  • Paulina Boruc i Stefan Stawicki ze Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS w Warszawie podpowiadają jak radzić sobie z presją (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wewnętrzna presja to jeden z najbardziej toksycznych dla nas stanów psychofizycznych. Dążenie do bycia idealnym, perfekcyjnym w każdej sferze życia może nam dać nieźle w kość. - Odrobina presji jest nam potrzebna, bo inaczej moglibyśmy zatracić granice - mówi ekspert z Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS w Warszawie. - Ona zależy też od wielu czynników: temperamentu, osobowości, tego jakie ma się cele - dodaje. 

Czytaj także:
borderline_1200.jpg
Borderline. Jak żyć z tym zaburzeniem?

- Osoba otwarta ma więcej swobody niż ta z rysem perfekcjonisty, która ma wszystko pod linijkę, jej jest trudniej żyć - zauważa Paulina Boruc. - Jednak osoby spokojne mogą być też bardziej zdystansowane - dodaje.

Kiedy presja i stres bywają motywujące? Kiedy paraliżują? Kiedy wrzucić na luz, kiedy korzystać z asertywności, szanowania swoich i czyiś granic? Czy, żeby unikać presji powinniśmy zrezygnować z marzeń? A może wystarczy okrasić ją tylko odrobiną humoru? Na te i wiele innych pytać odpowiadali eksperci ze Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS w Warszawie w rozmowie z Kubą Jamrozkiem. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Paulina Boruc, Stefan Stawicki (Strefa Młodzieży Uniwersytetu SWPS w Warszawie)

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 20.09

pj/ac

Czytaj także

Stres w pracy. Możesz z nim wygrać!

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 10:53
Eksperci alarmują, że ponad połowa nieobecności pracowników w biurach może być spowodowana nadmiernym stresem. Jak z nim skutecznie walczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Polacy nie lubią swojej pracy?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 17:10
Hasła "Nie lubię poniedziałku", "Środa to mały piątek" czy "Byle do weekendu" są powszechne wśród Polaków. Z badań przeprowadzonych w 2017 roku wynika, że ponad 25 proc. Polaków nie jest szczęśliwych w swojej pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Stęga o tym, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 18:20
- W dzisiejszych czasach firmy coraz częściej decydują się na rekrutowanie nowych osób na podstawie danych zdobytych z mediów społecznościowych - mówił Maciej Stęga, HR freelancer.
rozwiń zwiń