Recepta na życiowy sukces. Kiedy współpracować, kiedy podnieść rękawicę?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 12:18
Niektórzy twierdzą, że ludzie są z natury skłonni do rywalizacji, a dbałość o własny interes jest najlepszym sposobem, w jaki można wyprzedzić konkurentów. Inni zaś uważają, że ludzie są stworzeni do współpracy i odnoszą największe sukcesy, kiedy współdziałają z bliźnimi. Czy prawda jak zwykle leży pośrodku?
Audio
  • Władza, moc, sukces, rywalizacja, porównywanie się - o tych niełatwych zagadnieniach opowiada dr Dorota Juszczak-Wiśniewska, psycholog i trener biznesu (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: STUDIO GRAND OUEST/Shutterstock

W książce "Przyjaciel i wróg" Adam Galinsky i Maurice Schweitzer, mistrzowie amerykańskiej psychologii, na podstawie nowatorskich badań demaskują prawdę o tym, jak manewrować między jedną i drugą odsłoną siebie. Na pytanie jak więc odnieść sukces w Czwórce odpowiada dr Dorota Juszczak-Wiśniewska, psycholog i trener biznesu: - Odpowiedź oczywiście brzmi: to zależy. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: o jaki sukces chodzi, kiedy chcemy go odnieść, ile mamy lat, czy jesteśmy kobietą czy mężczyzną. 

Warto patrzeć, co robi druga strona, stawiać na współpracę, ale jeśli spotykamy się z rywalizacją, to może nie warto "podkładać się" dr Dorota Juszczak-Wiśniewska

- To, na co wskazują autorzy książki, to to żeby wyważyć między współpracą, a rywalizacją, żeby umieć sięgać do obu tych obszarów - budować relacje oparte na współpracy, ale umieć też rywalizować - mówi psycholożka. - Kiedy druga strona jednak zaprasza nas do rywalizacji, to należy też umieć podnieść rękawicę - dodaje. 

Okazuje się, że nie zawsze współpraca nam sprzyja. Czasem bywa destrukcyjna, a my "podkładamy się". Jak więc uzyskać równowagę? Czym jest działanie na zasadzie lustrzanego odbicia? Czy te zasady można stosować i w pracy, i w domu? Jak w tym wszystkim działa porównywanie się czy zwiększa ono, czy zmniejsza naszą samoocenę? Czy jest mobilizujące? Jak to działa w ramach rodzeństwa? I czy mają coś z tym wspólnego małpki kapucynki? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kuba Jamrozek

Gość: dr Dorota Juszczak-Wiśniewska (psycholog i trener biznesu)

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/kd

Czytaj także

Życie pod presją. Jak uwolnić się od wewnętrznej blokady?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 07:00
- Życie pod presją, w skrajności, może nawet niszczyć i uniemożliwiać funkcjonowanie. Osobiście staram się tej presji unikać, ale w życiu jest tak, że trudno to zrobić - mówi Paulina Boruc. - Presja jest, ale ważne jest to, jak sobie z nią radzimy - dodaje Stefan Stawicki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze społeczeństwo od wieków jest obciążone kultem picia alkoholu"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 10:00
- Przy uzależnieniach bardzo często powtarzamy schematy wyniesione z domu - mówi Robert Banasiewicz, pedagog. - To wzorce nas determinują, uzależnieni często powtarzają "nie chcę być jak mój ojciec", ale stajemy się tacy sami albo podobni - dodaje.
rozwiń zwiń