Jak zorganizować finanse w związku?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 10:20
12,5, 12,5, 75 proc. - tak dzielimy domowy budżet. - Łączymy swoje pieniądze na wspólnym koncie, a później 25 proc. tej sumy dzielimy po równo na nasze wydatki, czyli przysłowiowe waciki, a pozostałe 75 roc. przeznaczamy na wspólne życie - radzi Dominika Nawrocka z organizacji "Kobieta i pieniądze".
Audio
  • Pieniądze w związku - jak nauczyć rozmawiać się o finansach? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Dominika Nawrocka Lepiej spierać się, nawet pokłócić, ale o pieniądzach trzeba rozmawiać. Tego tematu nie da się wyeliminować z życia

71 proc. Polaków uważa, że brak rozmów o finansach może doprowadzić do poważnego kryzysu w związku. Mimo to wolimy tego nie robić - co potwierdzają najnowsze badania. Co zrobić, by nie kłócić się o pieniądze? - Z pieniędzmi w związku jest trochę jak z piłką nożną. Powinniśmy ustalić reguły gry i ich przestrzegać - mówi gość Czwórki.Czytaj także
Kobieta sukces 1200.jpg
Recepta na życiowy sukces. Kiedy współpracować, kiedy podnieść rękawicę?

Problemy dotyczą najczęściej sytuacji, gdy pieniądze są dzielone w niesprawiedliwy sposób albo gdy para ma tzw. "wspólny portfel" i nie potrafi nim zarządzać. Oszczędzać i wydawać razem czy osobno? A co, jeśli jeden z partnerów zarabia więcej? Czym jest przemoc ekonomiczna? Jak rozwijać kompetencje finansowe w związku? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Dominika Nawrocka (organizacja "Kobieta i pieniądze")

Data emisji: 18.07.2018

Godzina emisji: 20.07

kul/bch

Czytaj także

Finanse w związku, czyli jak żyć razem długo i szczęśliwie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 16:06
Podobno kłótnie o pieniądze najszybciej zabijają miłość. Jak o nich rozmawiać, skoro dla wielu z nas finanse to temat tabu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karta czy gotówka? Pieniądze na wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 20:23
Czy na zagraniczne wakacje lepiej zabrać ze sobą kartę, czy gotówkę - co bardziej się opłaca i która z tych opcji jest bezpieczniejsza?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje po polsku. Czy stać nas na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:55
- Z badań wynika, że Polak do 35. roku życia na tegoroczne wakacje wyda ok. 1700 zł. Powyżej 4000 zł wyda zaledwie 6 proc. Polaków - wyliczali w Czwórce eksperci, Marek Zuber i Marcin Matyja.
rozwiń zwiń