X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Profiler kryminalny wchodzi w umysły sprawców

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 10:00
Amerykańskie filmy i seriale oparte na prawdziwych lub fikcyjnych historiach o seryjnych mordercach i zbrodni cieszą się niegasnącą popularnością. Czy pokazana w nich praca profilera rzeczywiście tak wygląda?
Audio
  • Jan Gołębiowski opowiada o pracy profilera kryminalnego (Strefa Prywatna/Czwórka)
Na czym polega praca śledczego psychologa?
Na czym polega praca śledczego psychologa? Foto: Shutterstock.com/Photographee.eu

horror 1200.jpg
Czy każdy z nas ma w sobie coś z psychopaty?

W filmach często występuje postać genialnego policyjnego wizjonera, który na podstawie kilku szczątkowych informacji z miejsca zbrodni, potrafi błyskawicznie wskazać sprawcę. 

- Moja praca jest związana z analizą przestępstw. Te rzeczy wydają się dość trudne. Chlebem powszednim jest dla mnie przypatrywanie się krzywdzie ludzkiej, często tej największego kalibru jak zabójstwa - mówi Jan Gołębiowski, psycholog kryminalny, biegły sądowy, profiler. - Muszę zaznaczyć, że profiler nie ma nic wspólnego z wizjonerstwem. Ta praca jest bliższa nauce, choć nie jest to metoda naukowa, bo nie są to badania w postaci akademickich eksperymentów. To metoda praktyczna, praktyczne działanie, usługa, która opiera się na nauce, jest to myślenie logiczne, analiza - dodaje. 

Profiler jest zatrudniany przy sprawach dość nietypowych, niełatwych do rozwiązania standardowymi metodami. Jest wyjściem poza schemat Jan Gołębiowski

Profiler dziś to rodzaj analityka kryminalnego. Warto wiedzieć, że nie zajmuje się jedynie sprawami morderstw. - Większość moich profili sprawców dotyczy przestępstw pojedynczych. Czasem zdarza się podejrzenie o serię czy nawet seria - mówi gość Kuby Jamrozka. - W moim wypadku bazą pracy jest psychologia, jednak ona nie wystarcza. Niezbędna jest znajomość: kryminalistyki, kryminologii, medycyny sądowej, mechanizmów zachowania ludzkiego czy procesu motywacji - wyjaśnia. 

Kto robił pierwsze profile sprawców? Na jakim materiale pracują profilerzy? Z kim podejmują współpracę? Czy wszystkie "jego" sprawy zostały rozwiązane i jakie hipotezy pojawiły się przy sprawie "dziewczyny z taśmą klejącą na twarzy"? Czy pojawiają się przestępcy zainspirowani filmowymi czy literackimi opowieściami? O tym m.in. opowiadaliśmy w audycji. 

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Jan Gołębiowski (psycholog kryminalny, biegły sądowy, profiler, wykładowca na Uniwersytecie SWPS, autor licznych publikacji na temat profilowania nieznanych sprawców przestępstw, w tym książki "Profilowanie kryminalne", założyciel Centrum Psychologii Kryminalnej)

Data emisji: 8.11.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płyta tygodnia. Catz'n'Dogz "Friends of Pets"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 10:32
Wyselekcjonowane na ten krążek przez duet Catz n’ Dogz utwory utwierdzają w przekonaniu, że polska scena klubowa ma się bardzo dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń