"Obsesja piękna". Kobiecy wizerunek wykreowany przez koncerny i wychowanie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 10:00
Podprogowe nękanie dążeniem do doskonałego wyglądu u wielu osób staje się przyczyną depresji, obniża zdolności poznawcze, wywołuje lęk przed naturalnym procesem starzenia się, powoduje zaburzenia w odżywianiu. Dziś około 90 procent kobiet ma do siebie jakieś zastrzeżenia. 
Audio
  • Katarzyna Kucewicz, psychologa i psychoterapeutka opowiada o "obsesji piękna" (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: madeinitaly4k/Shutterstock

Walka z wykreowanym przez koncerny beauty myśleniem o pięknie jest nierówna. Renee Engeln, wykładowczyni psychologii, w książce "Obsesja piękna" pokazuje, jak można się jej przeciwstawić, porzucić krzywdzące schematy myślenia i zmienić sposób postrzegania swojego ciała. - 90 procent kobiet ma do siebie zastrzeżenia - podkreśla Katarzyna Kucewicz, psychoterapeutka. - Jako terapeuci przyczyn tego stanu szukamy głębiej, niechęć do swojego wyglądu często jest wierzchołkiem góry lodowej kompleksów większości kobiet - dodaje.  

Piękno kobiety to jest jej wnętrze, jej dusza, jej osobowość, jej dojrzałość i życiowa mądrość Katarzyna Kucewicz

Dziś uroda wydaje się kluczem kobiet do władzy. Czwórkowy gość przestrzega przed takim podejściem, bo uroda nie zależy od kobiet, tylko od tego jak ją inni ocenią. Przez to "władanie urodą" jest wątpliwe. Młode dziewczyny, a nawet dziewczynki dostają dwa sprzeczne obrazy - ten realny, i ten kreowany przez social media, przekazy telewizyjne. - Dzieci nie dostrzegają tego podziału - mówi Czwórkowy gość. - Łączą świat fikcji, filtrów z realnością, patrzą na kanony nieludzkiego piękna - dodaje. 

To nie mężczyźni odpowiedzialni są za wykreowanie "obsesji piękna". To my kobiety bardzo często sobie to robimy Katarzyna Kucewicz

Jak w świecie "obsesji piękna" traktowana jest życzliwa krytyka i jak ją odróżnić od hejtu? Jak działają na nas reklamy klinik estetycznych? Jak rozmawiać z małymi dziećmi, jaki komunikat do nich wysyłać, by akceptowały siebie i czy pomocna może być w tym poniższa piosenka zespołu Arka Noego? Jak relacja matka-córka kształtuje kobiecość? Czy kobieta może być wulgarna? Czy mężczyźni też mają pod górkę? O tym m.in. w rozmowie ze "Strefy Prywatnej". 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog i psychoterapeutka z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden)

Data emisji: 29.11.2018

Godzina emisji: 20.07

pj/kd

Czytaj także

Zamartwianie się. Dlaczego to robimy?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 10:00
Tworzenie czarnych scenariuszy nikomu chyba nie jest obce, nawet największym optymistom. Mówi się, że zamartwianie się to domena kobieca. Dlaczego wpadamy w pułapki pesymizmu i jak sobie z nimi radzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borderline. Jak żyć z tym zaburzeniem?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 09:00
- Jeśli chodzi o borderline to ocenia się, że 2 procent społeczeństwa cierpi na dość poważne zaburzenia - mówi dr Anna Musiołek. - Jedni będą ze spektrum borderline, a inni z pełnoobjawowymi zaburzenia - dodaje. 
rozwiń zwiń