Zamartwianie się. Dlaczego to robimy?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 10:00
Tworzenie czarnych scenariuszy nikomu chyba nie jest obce, nawet największym optymistom. Mówi się, że zamartwianie się to domena kobieca. Dlaczego wpadamy w pułapki pesymizmu i jak sobie z nimi radzić?
Audio
  • Czego się boimy i jak walczyć z lękiem? Rozmowa z Magdaleną Guzik (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Borysevych.com/Shutterstock.com

izabela dziugieł jakub jamrozek 1200.jpg
Zazdrość - niebezpieczna namiętość czy naturalne zjawisko?

- Strach jest bardzo silną, podstawową emocją, ostrzegającą nas przed możliwym niebezpieczeństwem, krzywdą - tłumaczyła Magdalena Guzik. Jak podkreślała, choć czasem zagrożenia nie są realne, a my i tak mamy się przed nimi na baczności. - Z badań wynika, że kobiety dwukrotnie częściej od mężczyzn doświadczają zaburzeń lękowych. To kwestia wychowania, ale także biologii - kobiety łatwiej wychwytują oznaki lęku u innych i łatwiej im "przejąć" taką emocję.

Kiedy zamartwianie się staje się chorobliwe? Kiedy możemy mówić o zaburzeniach lękowych, które są najczęściej występującym obok depresji zaburzeniem u osób dorosłych? Jak sobie z tym radzić? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. A czego boimy się najbardziej - utraty najbliższych, braku stabilizacji finansowej? To w sondzie sprawdziła Kaja Zemła.

Magdalena Guzik Lęk może być "rozlany", a jego konkretny powód trudno uchwycić. Ale nic nie dzieje się bez przyczyny, więc przyjrzyjmy się naszej sytuacji, stresogennym doświadczeniom, przeszłym lub przyszłym

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Magdalena Guzik (psycholożka, psychoterapeutka z Ośrodka Strefa Zmiany)

Data emisji: 18.09.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz

Czytaj także

Zaburzenia jedzenia. "Anoreksja i bulimia to nie wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:40
- Warto samu przyjrzeć się swoim nawykom i ocenić, jak bardzo podejście do jedzenia determinuje naszą działalność w innych obszarach życia. Jeśli coś nas zaniepokoi radzę zasięgnąć rady specjalisty - przekonuje dietetyczka kliniczna Sylwia Leszczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychoanaliza. Czym jest i komu może pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 10:30
- Psychoanaliza ma na celu odkrycie u pacjenta nieuświadomionego pragnienia. Jest to coś, co nam w duszy gra, ale staramy się tej myśli nie dopuszczać do siebie - tłumaczy psychoanalityk Marcin Piotrowski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zazdrość - niebezpieczna namiętność, czy naturalne zjawisko?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 10:51
- Zazdrość to emocja, nie stan ani choroba. Według jednej z teorii, rodzimy się z nią, tak jak z radością, gniewem, czy zdolnością do współczucia. Uzewnętrznia się jednak tylko wówczas, gdy pojawi się konkretny obiekt, czyli ktoś lub coś - tłumaczyła Izabela Dziugieł, psychoterapeutka.
rozwiń zwiń