X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nerwica natręctw. Nawyki, które psują życie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 09:50
- Adaś Miauczyński, czy detektyw Monk - w filmach ich zaburzenia mogły wydawać się zabawne. W prawdziwym życiu ta choroba oznacza dla pacjentów cierpienie - mówiła psycholog Anna Tulczyńska.
Audio
  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Kiedy kończy się rutyna, a zaczyna choroba? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ABO PHOTOGRAPHY/Shutterstock

gry komputerowe 1200.jpg
Kim jest statystyczny komputerowy ćpun?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, czyli - z języka angielskiego - OCD, pojawiają się już w dzieciństwie, a po latach stają się tak częste, że zakłócają normalne funkcjonowanie. - Składają się z dwóch części: natrętnych myśli i przymusowych czynności - tłumaczyła Anna Tulczyńska. - U pacjenta pojawia się niepokojąca myśl, która wywołuje trudne do zniesienia napięcie. Wykonuje więc czynność, która ma ten lęk zniwelować, choć nie musi być nawet tematycznie związana z przedmiotem tych obaw. Na przykład: boję się, że ktoś z bliskich zachoruje, więc zakręcam w odpowiedni sposób tubkę pasty do zębów - tłumaczyła.

Jednak ulga, jaka przychodzi po wykonaniu danej czynności jest chwilowa. - Im bardziej ludzie dotknięci OCD próbują nie myśleć o danym problemie, bądź czynności, tym bardziej te myśli stają się natarczywe. To tak, jak byśmy próbowali nie wyobrażać sobie teraz różowego słonia. Im bardziej chcemy odgonić od siebie ten obraz, tym bardziej szczegółowy i wyraźny on się staje - mówiła Anna Tulczyńska.

ZOBACZ TAKŻE Uzależnienie og pasji. Gdy hobby staje się nałogiem >>>

Jak przekonywała często występują objawy na tle religijnym. Jak odróżnić zwykłe zamartwianie się od choroby? Skąd biorą się zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i jak je leczyć - o tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kamila Dębczak

Gość: Anna Tulczyńska (psycholog, psychoterapeutka z Kliniki Terapii Allenort)

Data emisji: 5.02.2019

Godzina emisji: 20.08

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światy zastępcze to pułapka samotności

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 10:00
Kultura popularna przez obietnice bez pokrycia przyczynia się do osamotnienia. Czym są światy zastępcze? W jaki sposób stały się zbiorowym mechanizmem ucieczki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie nastolatki piją od lat 90. Jak wyjść ze spirali nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 14:28
- Nie pilibyśmy alkoholu, gdyby nie była to substancja psychoaktywna, która ma wpływ na nasze emocje i samopoczucie. I wydaje nam się, że tego właśnie potrzebujemy - mówiła Jadwiga Fudała, terapeutka uzależnień.
rozwiń zwiń