X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie nastolatki piją od lat 90. Jak wyjść ze spirali nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 14:28
- Nie pilibyśmy alkoholu, gdyby nie była to substancja psychoaktywna, która ma wpływ na nasze emocje i samopoczucie. I wydaje nam się, że tego właśnie potrzebujemy - mówiła Jadwiga Fudała, terapeutka uzależnień.
Audio
  • Dlaczego nastolatki piją i jak walczyć z tym nałogiem? (Strefa Prywatna/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: rebcenter-moscow/Pixabay.com

Spożywanie alkoholu wśród mężczyzn spada, coraz więcej piją jednak kobiety po 30. roku życia - w ten sposób płacą ceną za swój sukces zawodowy i emancypację. Jadwiga Fudała

Według badaczy w drugiej połowie lat 90. nastąpił znaczny wzrost spożycia alkoholu przez polską młodzież. Dziś po alkohol sięga 80 proc. 18-latków, ale inicjację alkoholową ma za sobą już przynajmniej kilkanaście proc. 11-latków. Jak przekonywała ekspertka, na rynek weszły jeszcze inne psychoaktywne substancje, co obniżyło w oczach młodych ludzi atrakcyjność tej używki. - Nastolatki mają często problemy nie tylko z alkoholem, ale z wieloma substancjami psychoaktywnymi jednocześnie. Alkohol jako jedyna używka występuje dziś bardzo rzadko. Jednak alkohol jest funkcjonalny, niezależnie od stopnia toksyczności. Sięgamy po korzyści, płynące z jego spożywania nawet, gdy zaspokoimy pierwszą ciekawość - tłumaczyła Jadwiga Fudała.  

Reklamy smakowych alkoholi kierowane są do nastoletnich odbiorców. W grupie wiekowej 17-18 lat dziewczyny dorównują już w ilości spożywanego alkoholu chłopcom. Jadwiga Fudała

Czy istnieje "bezpieczne picie"? Kto najczęściej trafia do terapeutów uzależnień i kiedy kończy się zabawa, a zaczyna alkoholizm? Dlaczego dzieci alkoholików piją częściej? Jak przekonać młodych ludzi, by ograniczali picie? O tym, jak piją nastoletni Polacy, w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie przypomnieliśmy też rozmowę z Marią Dębską, odtwórczynią jednej z głównych ról w filmie "Zabawa, zabawa", która gościła w audycji Błażeja Hrapkowicza.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Jadwiga Fudała (terapeutka uzależnień, kierownik Działu Lecznictwa Odwykowego i Programów Medycznych PARPA)

Data emisji: 29.01.2019

Godzina emisji: 20.05

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uzależnieni od pasji. Gdy hobby staje się obsesją...

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 15:48
Jak wszyscy wiedzą, uzależnić się można od używek, pracy, hazardu, seksu. Ale źródłem uzależnienia mogą być też inne rzeczy, które dają nam zadowolenie lub powodują zastrzyk adrenaliny. Gdzie jest granica, za którą pasja staje się chorobą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzależnienie od gier jednostką chorobową?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 17:56
Fakt, że uzależnienie od gier komputerowych znajdzie się na liście chorób psychicznych oznacza, że stanie się ono "stanem zdrowia", a lekarze czy firmy ubezpieczeniowe mogą je brać pod uwagę w ocenie kondycji swoich klientów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więźniowie w szponach hazardu. Jak przekroczyli granice?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 11:00
Kradzieże, włamania, rozboje, nielegalny handel, w tym narkotykami - to przestępstwa najpowszechniej występujące wśród osób uzależnionych od hazardu. 
rozwiń zwiń