X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Toksyczne związki. Dlaczego otaczamy się ludźmi, którzy sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 16:06
Ciągłe przepraszanie i tłumaczenie się partnerowi, poczucie niepewności i wyrzuty sumienia? Manipulacje, zastraszanie, niewybredne żarty i brak szacunku - te wszystkie symptomy mogą wskazywać na to, że tkwimy w toksycznym związku. Jak się uwolić z takiej relacji?
Audio
  • Ciągły stres i poczucie winy? Prawdopodobnie tkwisz w toksycznym związku (Strefa prywatna/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/iWorksphotography/dom. publiczna

Poniżanie w związku często przybiera formę "żartu", który w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z humorem. Służy zaniżaniu poczucia wartości patrnera Adriana Klos

Avery Neal, założycielka Women’s Therapy Clinic, pomaga rozpoznawać wzorce subtelnej przemocy i uczy, jak stać się osobą prowadzącą wole od oprawcy życie. W książce "Dlaczego czuję się nieszczęśliwa skoro on jest taki wspaniały?" opisuje jak rozpoznać toksyczną relację. W studiu Czwórki razem z psycholożką i psychoterapeutką Adrianą Klos rozmawialiśmy m.in. o tym dlaczego wielu z nas tkwi w relacjach, które odbierają radość życia.

- Toksyczny związek to taki, w którym partnerzy nie traktują się równo. Wszystko podporządkowane jest tylko jednej stronie w relacji. Co prowadzi do tego, że nie możemy się rozwijać, skupiać na swoich potrzebach. Nie jest to związek oparty na miłości - mówiła psycholog.

Subtelne formy przemocy stosują osoby mające problem z wyrażaniem emocji. Kryją lęk, a agresją próbują przejąć kontrolę. Tylko wtedy czują się pewnie Adriana Klos

- Wiele osób ma problemy z rozpoznaniem przemocy emocjonalnej. Nie zdaje sobie sprawy, że taki problem może dotyczyć ich związku. Wiemy, że bezpośrednie ataki słowne można nazwać przemocą. Subtelne formy przemocy, o których w swojej książce pisze Avery Neal uznają za coś normalnego - dodawała. 

Dlaczego idealizujemy partnerów i otaczamy się ludźmi, którzy sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi? Jak rozpoznać, że relacja, w której się znajdujemy jest toksyczna? Jak uwolnić się z takiej relacji? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: prof. Remigiusz Kijak, pedagog specjalny i seksuolog

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 20.09

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Love bombing", "ghosting" i "zombing" - jak budować związek w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 10:51
W randkowaniu trzeba ciągle trzymać rękę na pulsie, by nie dać się zwieść. Na czym więc polega ghosting czyli "metoda na ducha"? Czym różni się od "love bombingu"? Co to jest "miłosna ławka rezerwowych"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Język naszej seksualności. Jak poruszać się w gąszczu kodów i dwuznaczności?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 12:06
Komunikacja w seksie to kwestia nie tylko wiedzy, ale akceptacji dla seksualności własnej i partnera. Niewiele mówi się o niej w domu i szkole. Często uczymy się jej intuicyjnie, choć stanowi bardzo ważną część naszego dorosłego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy romantyczna miłość to mit? Jak zbudować zdrową relację?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 12:49
Mit romantycznej miłości motywuje do poszukiwania idealnego partnera, bo chcemy kochać i być kochanymi. Ale czy szukanie uczucia w oparciu o zestaw porządanych cech jest w ogóle możliwe? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poliamoria - kiedy kocha się wielu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 12:37
Ona, on i ten trzeci. A do tego – kilkoro innych. Czy można pożądać wiele osób naraz, kochać je i tworzyć udany związek? 
rozwiń zwiń