Język naszej seksualności. Jak poruszać się w gąszczu kodów i dwuznaczności?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 12:06
Komunikacja w seksie to kwestia nie tylko wiedzy, ale akceptacji dla seksualności własnej i partnera. Niewiele mówi się o niej w domu i szkole. Często uczymy się jej intuicyjnie, choć stanowi bardzo ważną część naszego dorosłego życia.
Audio
  • Kody językowe w seksie. Dlaczego dla każdego znaczą co innego? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Ollyy/Shutterstock

Nie wiemy jak używać języka, który nie pojawia się w codziennych rozmowach. Nie potrafimy z niego korzystać, dopasować właściwego znaczenia do słów Anna Zaleska

Najczęściej słyszy się, że język dotyczący tej sfery życia jest albo wulgarny, albo medyczny. W innych sferach słowa są jednoznaczne, jednak o seksualności nadal mówimy półsłowem, posiłkując się synonimami lub opowiadając o niej w żartach. Jakie są tego konsekwencje? - Z językiem seksualności mamy problem, z co najmniej kilku powodów - mówiła sex coach Anna Zaleska. - Seks ciągle jest tematem tabu. Nie używamy języka, który związany jest z naszą seksualnością, nie mamy szansy, żeby się osłuchał i przez to staje się dla nas obcy.

para miłość 1200.jpg
Zdrada. Konsekwencja tego, co dzieje się w związku?

- Kiedy uczymy się mówić, zapamiętujemy, że określone dźwięki pasują do tych samych zachowań i sytuacji, potem zaczynamy je powtarzać. Języka seksualności nie słyszymy, przez co odbieramy sobie możliwość zbiorowego przypisania im znaczeń. Robimy to samodzielnie, dlatego dochodzi w tej sferze do licznych nieporozumień - wyjaśniała.

Czy o naszej intymności powinniśmy rozmawiać otwarcie? Czym są języki intymne? Czy różnice w komunikacji mogą stanowić źródło problemów w związku? Na jakich poziomach odbywa się komunikacja w seksie? W jaki sposób język erotyki kształtuje pornografia? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

W materiale reporterskim pojawiła się także rozmowa z językoznawczynią Agatą Hącią, która opowiadała o seksie w języku polskim.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kuba Jamrozek

Materiał przygotowała: Kamila Dębczak

Gość: Anna Zaleska (trenerka świadomej seksualności)

Data emisji: 18.06.2018

Godzina emisji: 20.10

ac/pj

Czytaj także

"Love bombing", "ghosting" i "zombing" - jak budować związek w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 10:51
W randkowaniu trzeba ciągle trzymać rękę na pulsie, by nie dać się zwieść. Na czym więc polega ghosting czyli "metoda na ducha"? Czym różni się od "love bombingu"? Co to jest "miłosna ławka rezerwowych"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak sprawić, by związek przetrwał próbę czasu?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 09:30
- Należy postawić pytanie, czy zmieniła się jakość i trwałość ludzkich relacji. Współcześnie znika spoiwo, które do tej pory trzymało ludzi razem, czyli przymus społeczny – mówił Paweł Droździak, psycholog i psychoterapeuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męskość? "Mierzy się ją od głowy do stóp"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 11:00
- Największym organem seksualnym zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest mózg. Niestety ta wiedza nie jest powszechna, bo nadal pokutuje przekonanie, że tak naprawdę liczy się rozmiar - mówi seksuolog i psychoterapeuta Andrzej Gryżewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczucia w związku. Jak podsycać namiętność?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:20
- Z namiętnością jest tak, że bez pracy i tak zwanego dorzucenia drzewa do ogniska, płomień nie będzie płonął - mówi w "Strefie prywatnej" Bianca-Beata Kotoro, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka flirtu. Jak zainteresować sobą rozmówcę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 14:30
- Flirt to rodzaj specyficznej konwersacji dwóch osób, które się sobie podobają. Zwykle jest to rozmowa, która pozwala relacji dwóch osób bardziej się rozwinąć. Jej niejednoznaczy charakter ma na celu danie do zrozumienia drugiej osobie, że nam się podoba - mówiła paycholog Katarzyna Kucewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrada. Konsekwencja tego, co dzieje się w związku?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 11:50
Z badań CBOS wynika, że doświadczenie niewierności ma za sobą 42 proc. Polaków. Do zdrady lub romansu przyznaje się 52 proc. mężczyzn i 33 proc. kobiet.
rozwiń zwiń