"Love bombing", "ghosting" i "zombing" - jak budować związek w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 10:51
W randkowaniu trzeba ciągle trzymać rękę na pulsie, by nie dać się zwieść. Na czym więc polega ghosting czyli "metoda na ducha"? Czym różni się od "love bombingu"? Co to jest "miłosna ławka rezerwowych"?
Audio
  • Katarzyna Kucewicz psycholog i psychoterapeutką z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden o nowoczesnych formach randkowania (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ VGstockstudio

- Psychologowie społeczni i socjologowie dwoją się i troją w wymyślaniu nazw dla nowych, bardzo dynamicznie zmieniających się zjawisk w sieci. Randkowanie w sieci rządzi się zupełnie innymi prawami, a my - jako psycholodzy próbujemy te prawa nazwać - mówiła Katarzyna Kucewicz, psycholog i psychoterapeutka z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden.

Badaczka podkreślała w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem, że kluczem do zachowania bezpieczeństwa w sieci jest umiejętność rozpoznawania pewnych zjawisk, które występują w tym środowisku.  - Uważam, że sieć nie jest niebezpieczna, tylko trzeba wiedzieć jak się w niej poruszać i zdawać sobie sprawę z tego, z czym mamy do czynienia. Dzięki nazywaniu zjawisk użytkownikom internetu łatwiej będzie rozpoznać określone mechanizmy działające w tej przestrzeni - przekonywała.

Czy zjawiska, które występują we współczesnych relacjach różnią się od tych, które znali nasi rodzice i dziadkowie? Co oznaczają pojęcia "love bombing", "ghosting" i "zombing"? M.in. o tym rozmawialiśmy z psychologiem i psychoterapeutką Katarzyną Kucewicz. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

Katarzyna Kucewicz psycholog i psychoterapeutką z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden o nowoczesnych formach randkowania (Strefa prywatna/Czwórka) Katarzyna Kucewicz psycholog i psychoterapeutką z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden o nowoczesnych formach randkowania

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog i psychoterapeutką z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden)

Data emisji: 6.11.2017

Godzina emisji: 20.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białe związki. Miłość i zaufanie wystarczają?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 12:30
- Jeśli spełnione są normy partnerskie i decyzja o wyrzeczeniu się zbliżeń fizycznych jest podjęta za obopólną zgoda, to ja nie widzę w tym nic złego - tłumaczy seksuolog Andrzej Gryżewski.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy różnica wieku nie ma znaczenia...

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 11:50
- W mojej praktyce częściej zdarza się takie rozdanie, w którym mężczyzna jest starszy od kobiety. Dlaczego to nas nie dziwi, a dziwią nas inne historie? - zastanawiała się w Czwórce sex & life coacherka Marta Niedźwiecka, nawiązując do związku prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze swoją starszą o 24 lata żoną Brigitte Macron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokolenie Ja". Jacy są dziś 30-latkowie?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 11:20
- Żyją w tłumie ludzi, mają dużo znajomych, nawiązują wiele relacji. Funkcjonują w różnych kontekstach, w różnych łańcuchach, ale bywają samotni - mówi kulturoznawca, dr Karol Jachymek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak znaleźć miłość? "Zacznij od pokochania siebie"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 15:00
- Zachęcam, by nie mysleć w kategoriach "muszę znaleźć partnera, partnerkę, bo jest mi to potrzebne do". To uprzedmiotowienie drugiego człowieka, a nie zachęta do wspólnego życia - przekonuje psycholożka i terapeutka Iwona Firmanty.
rozwiń zwiń