Toksyczne związki. Dlaczego otaczamy się ludźmi, którzy sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 16:06
Ciągłe przepraszanie i tłumaczenie się partnerowi, poczucie niepewności i wyrzuty sumienia? Manipulacje, zastraszanie, niewybredne żarty i brak szacunku - te wszystkie symptomy mogą wskazywać na to, że tkwimy w toksycznym związku. Jak się uwolić z takiej relacji?
Audio
  • Ciągły stres i poczucie winy? Prawdopodobnie tkwisz w toksycznym związku (Strefa prywatna/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/iWorksphotography/dom. publiczna

Poniżanie w związku często przybiera formę "żartu", który w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z humorem. Służy zaniżaniu poczucia wartości patrnera Adriana Klos

Avery Neal, założycielka Women’s Therapy Clinic, pomaga rozpoznawać wzorce subtelnej przemocy i uczy, jak stać się osobą prowadzącą wole od oprawcy życie. W książce "Dlaczego czuję się nieszczęśliwa skoro on jest taki wspaniały?" opisuje jak rozpoznać toksyczną relację. W studiu Czwórki razem z psycholożką i psychoterapeutką Adrianą Klos rozmawialiśmy m.in. o tym dlaczego wielu z nas tkwi w relacjach, które odbierają radość życia.

- Toksyczny związek to taki, w którym partnerzy nie traktują się równo. Wszystko podporządkowane jest tylko jednej stronie w relacji. Co prowadzi do tego, że nie możemy się rozwijać, skupiać na swoich potrzebach. Nie jest to związek oparty na miłości - mówiła psycholog.

Subtelne formy przemocy stosują osoby mające problem z wyrażaniem emocji. Kryją lęk, a agresją próbują przejąć kontrolę. Tylko wtedy czują się pewnie Adriana Klos

- Wiele osób ma problemy z rozpoznaniem przemocy emocjonalnej. Nie zdaje sobie sprawy, że taki problem może dotyczyć ich związku. Wiemy, że bezpośrednie ataki słowne można nazwać przemocą. Subtelne formy przemocy, o których w swojej książce pisze Avery Neal uznają za coś normalnego - dodawała. 

Dlaczego idealizujemy partnerów i otaczamy się ludźmi, którzy sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi? Jak rozpoznać, że relacja, w której się znajdujemy jest toksyczna? Jak uwolnić się z takiej relacji? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: prof. Remigiusz Kijak, pedagog specjalny i seksuolog

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 20.09

ac

Czytaj także

"Love bombing", "ghosting" i "zombing" - jak budować związek w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 10:51
W randkowaniu trzeba ciągle trzymać rękę na pulsie, by nie dać się zwieść. Na czym więc polega ghosting czyli "metoda na ducha"? Czym różni się od "love bombingu"? Co to jest "miłosna ławka rezerwowych"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język naszej seksualności. Jak poruszać się w gąszczu kodów i dwuznaczności?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 12:06
Komunikacja w seksie to kwestia nie tylko wiedzy, ale akceptacji dla seksualności własnej i partnera. Niewiele mówi się o niej w domu i szkole. Często uczymy się jej intuicyjnie, choć stanowi bardzo ważną część naszego dorosłego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy romantyczna miłość to mit? Jak zbudować zdrową relację?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 12:49
Mit romantycznej miłości motywuje do poszukiwania idealnego partnera, bo chcemy kochać i być kochanymi. Ale czy szukanie uczucia w oparciu o zestaw porządanych cech jest w ogóle możliwe? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poliamoria - kiedy kocha się wielu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 12:37
Ona, on i ten trzeci. A do tego – kilkoro innych. Czy można pożądać wiele osób naraz, kochać je i tworzyć udany związek? 
rozwiń zwiń