Socjofobia - kiedy paraliżuje nas chorobliwa nieśmiałość

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 12:43
Fobia społeczna to trzeci najczęstszy problem natury psychologicznej, zaraz za depresją i alkoholizmem. Paniczny lęk przed kontaktami z innymi ludźmi często mylony jest z nieśmiałością. Na czym polega różnica, skąd bierze ta fobia i czy można nad nią zapanować?
Audio
  • Fobia społeczna. Dlaczego boimy się innych ludzi?(Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

miłość para randka 1200.jpg
Fazy miłości. "Najpierw dopamina produkuje motyle, potem musimy zadbać o to sami"

Psycholog i psychoterapeutka Anna Wyszkowska wyjaśniała, że im bardziej zamykamy się na innych ludzi, tym nasza fobia bardziej się pogłębia. - W dzisiejszych czasach, kiedy każdy ma dostęp do mediów społecznościowych zanika chęć spotkania z drugą osobą. Zamykamy się w domach co nie pomaga w ćwiczeniu umiejętności komunikacji społecznej. Włączenie przeglądarki jest prostsze, niż rozpoczęcie rozmowy w cztery oczy z innym człowiekiem - mówił gość Jakuba Jamrozka.

I jak przekonywała, różnica między osobą nieśmiałą, a taką, która cierpi na fobie społeczne leży w sposobie myślenia. - To najczęściej osoby z niską samooceną, Możemy odnosić sukcesy zawodowe, posiadać pasje, być atrakcyjni i jednocześnie przekonani o swojej bezwartościowości, bo poczucie własnej wartości kształtuje się w dzieciństwie - dodawała.

nieśmiałość 1200.jpg
Kiedy nieśmiałość zamienia się w chorobę?

W jaki sposób doświadczenia z przeszłości mają wpływ na postrzeganie samego siebie i kontakty z innymi ludźmi? Od czego zacząć wzmacnianie poczucia własnej wartości? Czy da się uwolnić od fobii społecznej? O tym w rozmowie z ekspertką w studiu Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Anna Wyszkowska, psycholog i psychoterapeutka ze Strefy Równowagi.

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 20.07

ac

Czytaj także

Czy istnieje warunek udanego związku?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 11:19
Kiedy wchodzimy w związek, chcemy wierzyć, że się uda. Choć wielu z nas ma za sobą nieudane próby. Złotych recept na świetną relację nie ma. Czy na pewno?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Efekt cocktail party - jakie słowa określają nasze ja?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 15:45
Efekt cocktail party - polega na uwrażliwieniu na informacje odnoszące się bezpośrednio do naszego ja. Oznacza to mniej więcej tyle, że osoby podatne na ten efekt są w stanie usłuszeć choćby nasze imię wśród wielu prowadzonych jednocześnie rozmów. Jakie słowa-klucze przyciągają naszą uwagę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżowanie - jak nas zmienia?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 08:00
Podróże zmieniają osobowość - mówią niemieccy badacze Julia Zimmermann i Frana Neyer. Jak dowodzą - im częściej doświadczamy nowych sytuacji i kultur tym większa zmiana odbywa się na różnych jej płaszczyznach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fazy miłości. "Najpierw dopamina produkuje motyle, potem musimy zadbać o to sami"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 12:20
Randkowanie to osobne zagadnienie w dziedzinie związków damsko-męskich. A wiedza na ten temat pomaga odnaleźć się w sytuacji i być może odnaleźć prawdziwą miłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niech myśli myślą się same". Jak medytować skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:29
Niektórzy uważają ją za dziwną praktykę duchową, inni za praktyczne narzędzie, jeszcze inni za chwilowa modę. Jak twierdzi Medytacja może być jednak także skutecznym i konkretnym narzędziem, które pomaga osiągnąć określone cele.
rozwiń zwiń