"Niech myśli myślą się same". Jak medytować skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:29
Niektórzy uważają ją za dziwną praktykę duchową, inni za praktyczne narzędzie, jeszcze inni za chwilowa modę. Jak twierdzi Medytacja może być jednak także skutecznym i konkretnym narzędziem, które pomaga osiągnąć określone cele.
Audio
  • Jak medytować skutecznie? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: maxpetrov/Shutterstock.com

- Motywacji, by medytować może być wiele - to problemy zdrowotne, związane ze stresem, jak podwyższone ciśnienie krwi, ale także problemy prywatne. Dzięki medytacji możemy budować relację zarówno z samym sobą, jak i z Bogiem - mówiła Kamila Sitkowska. - Można powiedzieć, że w czasie medytacji znajdujemy się w odmiennym stanie świadomości, ale to nie jest "trans porównywalny z narkotycznym".

- Medytacja kojarzyć się może z zagłębianiem się w swoje myśli. Tymczasem w praktyce usłyszymy: zostaw swoje myśli, przestań się na nich skupiać. Niech myśli myślą się same - mówi Kamila Sitkowska. - Jeśli po całym dniu w pędzie nagle się zatrzymamy, dotrzeć do nas mogą lęki, z którymi wcale nie chcieliśmy się konfrontować - mówiła rozmówczyni Jakuba Jamrozka.

Jak przekonywała ekspertka w Czwórce medytacja wpływa na sposób funkcjonowania naszego mózgu. W jaki sposób? I dlaczego, jeśli przeprowadzamy ją niewłaściwie, może być dla nas rozczarowująca? Jaka jest historia medytacji, jakie cele osiągniemy praktykując ją? Kiedy i w jaki sposób zacząć? Jak medytować? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie rozmawialiśmy też m.in. z ekspertem Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej w Lubiniu. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Kamila Sitkowska (specjalistka w dziedzinie medytacji, psycholog, psychoterapeutka)

Data emisji: 5.08.2019

Godzina emisji: 20.07

kd/ac

Czytaj także

W pułapce pozytywnego myślenia. Jak się nie dać pop-psychologii?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:00
Bądź najlepszy, idź do coacha, biegaj, ucz się nowych rzeczy, załóż bloga. Czy staliśmy się niewolnikami samorozwoju?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Bez Papierosa. "Nikotyna jest jak narkotyk"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 16:00
- Palacze mają "myślenie tunelowe", nie wyobrażają sobie siebie bez papierosa, a palenie wyznacza im rytm dnia, staje się elementem codziennych czynności, głęboko wchodzi w tożsamość - mówi dr dr Ewa Jarczewska-Gerc. - Dlatego tak trudno jest im wyjść z nałogu.
rozwiń zwiń