Minimalizm - porządek w domu i głowie. Czy to trend dla każdego?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 12:46
Obok slow life, minimalizm to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich lat. Czy każdy z nas może się pokusić o jego definicję? Czy każdy odnajdzie w nim lekarstwo na trapiące go zmory?
Audio
  • Czym jest minimalizm i jak mądrze z niego korzystać (Strefa Prywatna/Czwórka)
Mniej znaczy więcej, dlatego zawsze warto się zastanowić, nim kupimy nowy przedmiot
Mniej znaczy więcej, dlatego zawsze warto się zastanowić, nim kupimy nowy przedmiotFoto: Free-Photos/Pixabay

O minimalizmie powstały już dziesiątki książek i filmów. Podobno pomaga radzić sobie ze stresem, z przebodźcowaniem. - Moja definicja minimalizmu jest minimalistyczna i okrojona. Polega na tym, żeby bardziej świadomie dokonywać różnych wyborów, tego co kupuję, co posiadam, posiadać mniej, mieć mniej - mówi psycholożka Olga Kłoda Krajewska. 

Niektórzy uważają, że podążając za minimalizmem można mieć jedynie 100 rzeczy. Gdy mają ich 140 - pojawia się problem. - Moim zdaniem wszystkie -izmy, wegetarianizmy, weganizmy, minimalizmy mają w sobie coś takiego, że narzucają taką bardzo sztywną i, według mnie, mało życzliwą filozofię. Przez to, jeśli ja się w to w pełni nie wpisuję, to powoduje we mnie jakiś dyskomfort. Te - izmy powinny nam służyć, a nie powodować, że czujemy się gorzej - mówi ekspertka. 

Czytaj także:

praca1200.jpg
Postój, zamiast siadać. "Siedzenie to nowe palenie"

Minimalizm może się sprawdzić wtedy, gdy wyciągniemy z niego to, co jest dla nas fajne i wartościowe. Czasem pomoże wyciszyć mózg, gdy bodźców jest za dużo, innym razem ułatwi świadome podejście do życia, dzięki czemu będzie ono pełniejsze i bardziej wartościowe. 

Czy minimalizm wymaga od nas radykalnych zmian? Czy możemy przesadzić, ślepo podążając za jego wskazówkami? Czy to trend dla każdego i czy minimalizmowi towarzyszy pustka? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Dominika Klimek

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Gość: Olga Kłoda Krajewska (psycholog, psychoterapeutka, psychoonkolożka)

Data emisji: 23.09.2019

Godzina emisji: 20.08

pj/ac

Czytaj także

Co zrobić, żeby zostać headhunterem?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:50
- Jako headhunter, czyli po polsku rekruter, łączę ludzi - pracowników z pracodawcami. I jednocześnie muszę zadbać o to, by połączenia były efektywne i skuteczne - opowiada Olga Słobodzian, specjalistka ds. rekrutacji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do jakiej rzeczywistości wracają więźniowie?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 18:30
Osoby, które opuszczają po wielu latach zakłady karne mogą liczyć na wsparcie ze strony ośrodków pomocy społecznej. Dlaczego zatem tak często powracają na przestępczą drogę?
rozwiń zwiń