X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Do jakiej rzeczywistości wracają więźniowie?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 18:30
Osoby, które opuszczają po wielu latach zakłady karne mogą liczyć na wsparcie ze strony ośrodków pomocy społecznej. Dlaczego zatem tak często powracają na przestępczą drogę?
Audio
  • Życie na wolności. Z czym muszą mierzyć się byli więźniowie? (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: kittirat roekburi/Shutterstock.com

Prawdopodobnie dlatego, że są zdani sami na siebie. - Wychodząc z zakładu karnego otrzymuje się kartkę z instytucjami, do których można się zgłosić w miejscu, w którym jest się zameldowanym - opowiada Grzegorz. - Oczywiście padają pytania "czy masz dokąd iść", "czy masz gdzie spać", ale to tylko formalność - dodaje.

NIK informuje: byli więźniowie skazani na samodzielność 

Ostatnio sytuacji byłych więźniów i aresztowanych przyjrzała się Naczelna Izba Kontroli. Okazuje się, że mogą oni liczyć tylko wsparcie doraźne. Brakuje pomocy długofalowej i kompleksowej, która pozwoliłaby na ponowną adaptację w społeczeństwie. - W Fundacji "Sławek" pracujemy ze skazanymi, kiedy są jeszcze w więzieniu. To właśnie tam jest czas, żeby przygotować ich do życia na wolności i żeby ustalić zakres ich deficytów. Wszystko po ty, by już nie wrócili do zakładu - wyjaśnia Marek Łagodziński.

Wsparcie społeczne i stała praca

Tymczasem z raportu NIK wynika, że koszty kompleksowej pomocy byłym więźniom stanowiłyby mniejsze obciążenie dla budżetu aniżeli dopuszczenie do sytuacji, gdy blisko połowa dawniej osadzonych wraca na przestępczą ścieżkę. - Z rozmów ze skazanymi wynika, że bardzo potrzebują wsparcia społecznego. Chcą mieć się na kim wesprzeć i dla kogo żyć. Potrzebują również stałej pracy, żeby móc się utrzymać - mówi dr Maria Niełaczna

Jak radzą sobie byli więźniowie w realnym świecie? Dlaczego w wielu przypadkach powracają na przestępczą drogę? Jak powinna wyglądać pomoc postpenitencjarna? Czego najbardziej potrzeba byłym więźniom? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: dr Maria Niełaczna (Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego), Marek Łagodziński (Fundacja "Sławek"), Grzegorz (były osadzony)

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 15.09

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obowiązkowe mediacje przed rozwodem. Nadchodzą zmiany w prawie rodzinnym

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 15:15
W ubiegłym roku zawarto w Polsce prawie 193 tysięcy małżeństw. W tym samym czasie sfinalizowano także ponad 65 tysięcy rozwodów. 
rozwiń zwiń