Postój, zamiast siadać. "Siedzenie to nowe palenie"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:08
- Coraz więcej naukowców bije na alarm byśmy byli świadomi skutków, które siedzenie wywołuje w naszym organizmie - w ciele i nastroju - mówi Justyna Jakubczyk, trenerka kompetencji miękkich. - Ruch to zdrowie, siedzenie zaś to wygoda, która nam to zdrowie niszczy - dodaje. 
Audio
  • Dlaczego powienniśmy ograniczyć siedzenie i jak to zrobić? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

W jednym z ostatnich naukowych raportów pojawił się termin "pokolenie trzech krzeseł". - Ono dosyć dobrze określa nasz styl życia i spędzania czasu wolnego każdego dnia - wyjaśnia ekspertka. - Siedzimy przed pracą w domu przy stole, jedziemy do pracy siedząc w aucie lub autobusie, w pracy siedzimy i wracając do domu znowu - dodaje. 

Okazuje się, że nasze ciało nie jest stworzone do siedzenia, co udowadniają już liczne badania. Nasz ośrodek równowagi pracuje głównie wtedy, gdy stoimy, gdy balansujemy ciałem. Pracujemy wtedy nad mięśniami głębokimi, które utrzymują nasz szkielet, a to gwarantuje mniej kontuzji. W tym kontekście Justyna Jakubczyk proponuje, by wykorzystywać każdą okazję, żeby postać. 

- Mówi się już, że siedzenie skraca życie, jest nowym paleniem - podkreśla ekspertka. - Wpływa ono na naszą kondycję fizyczną, ale też na psychikę. W sytuacji, gdy siedzimy 30 minut nasz metabolizm zwalnia aż o 90 procent, a jest on odpowiedzialny za trawienie, spalanie tkanki tłuszczowej. Spowolnienie metabolizm spowalnia wszystkie procesy w naszym organizmie - przekłada się na jakość naszego myślenia. Do mózgu trafia mniej tlenu - dodaje.

Co się dzieje z naszym ciałem, gdy siedzimy? Gdzie pojawiają się uciski, napięcia, zatory? Jak więc uwolnić się od siedzenia? Jak wpleść taniec w chodzenie lub stanie? O tym w nagraniu "Strefy prywatnej" - wraz z pełnym instruktażem. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Gość: Justyna Jakubczyk (trenerka kompetencji miękkich)

Data emisji: 10.08.2019

Godzina emisji: 20.08

pj

Czytaj także

Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Dlaczego warto się przespać?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 13:54
Obchodzony jest 12 marca. Być może spowodowane jest to kończącą się zimą i nadchodzącą jednocześnie wiosną. Szara aura za oknem nie zawsze zachęca do maksymalnej wydajności i często jesteśmy po prostu senni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety nie są z Wenus, a przeciwieństwa się nie przyciągają? Psychologiczne stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:47
Czy to prawda, że przeciwieństwa się przyciągają, a lewa półkula mózgu dominuje nad prawą? Że kobiety są z Wenus, mężczyźni z Marsa, a słuchanie muzyki Mozarta ma wpływ na rozwój inteligencji? O mitach psychologii popularnej w audycji Jakuba Jamrozka.
rozwiń zwiń